X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Barszcz kontra grzybowa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 11:00
Zwolenników tych potraw pogodzić może trzeci gracz na wigilijnym stole, czyli rosół z karpia.
Audio

Można sądzić, że na naszych stołach pierwsza pojawiła się grzybowa. I to właśnie ona powinna brylować na wigilijnym stole. Zwolennicy barszczu jednak nie odpuszczają i lobbują czerwoną zupę.

- Barszcz jest czyściutki jak wino, czerwony i klarowny – zachwala w rozmowie z Ewą Sytą, Marcin Kręglicki, restaurator.

Jak się jednak okazuje, nawet w jednej rodzinie, mogą pojawić się spory dotyczące wigilijnej zupy. Siostra restauratora, Agnieszka Kręglicka, większy sentyment czuje do zupy grzybowej.

- Najlepiej ją zrobić z grzybów suszonych – wyjaśnia w Sygnałach Dnia, Agnieszka Kręglicka. – Powoli gotowane, będą uwalniały swój smak i aromat – dodaje restauratorka.

Według Kręglickiej niezwykle ważne jest, aby grzyby, z których gotujemy wigilijną zupę grzybową, zbierać samemu, ale o tym trzeba pomyśleć znacznie wcześniej.

Marcin Kręglicki uważa, że jeżeli zupa grzybowa, to powinna być ona zabielona śmietaną. Jego siostra zdecydowanie taki pomysł jednak odrzuca.

- Zupa grzybowa musi być postna, dlatego nie może być mowy o dodawaniu tłustej śmietany – z uśmiechem podkreśla Kręglicka.

Jednak jej brat broni swojego stanowiska i dodaje, że jeżeli może być śledź w śmietanie. to może też być tłuściutka zupa grzybowa.

Pomocnym w rozsądzeniu sporu, o wyższości grzybowej nad barszczem, nie okazał się też warszawski szef kuchni Artur Moroz. Stwierdzeniem:  "Ja gotuję rosół z karpia” tylko dolał oliwy do ognia.

(ah)

Aby wysłuchać całego nagrania, wystarczy kliknąć "Barszcz kontra grzybowa" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piernikowy zapach Świąt

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 12:34
Przepis na świątecznie pierniki jest wyjątkowo prosty. Dodatkowo po zagnieceniu ciasta będziemy mieli też trochę czasu na lenistwo, bo musi ono leżakować dobę w lodówce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłatek - biały chleb

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 10:55
Najważniejszym momentem wigilii w Polsce jest czas łamania się opłatkiem. Dopiero później zasiadamy do wspólnej uroczystej wieczerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

12, 11, 9? Ile dań na Wigilie?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2010 18:00
Nieparzysta ilość potraw miała zapewnić urodzaj lub dobrą prace w przyszłym roku. Potrawy powinny zawierać wszystkie płody rolne, aby obrodziły one w następnym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urządzą nam święta od A do Z

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 12:01
Lepiej jest spędzać czas z rodziną, niż stać w kolejkach – to dewiza firm, których pracownicy gotowi są wyręczyć nas we wszystkich świątecznych przygotowaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urządzą nam święta od A do Z

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 12:01
Lepiej jest spędzać czas z rodziną, niż stać w kolejkach – to dewiza firm, których pracownicy gotowi są wyręczyć nas we wszystkich świątecznych przygotowaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szopka ręcznie robiona

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 08:00
Piłują, malują, przycinają i bardzo się starają, by zdążyć do Wigilii. Wtedy szopki muszą już być gotowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szopka ręcznie robiona

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 17:00
Piłują, malują, przycinają i bardzo się starają, by zdążyć do Wigilii. Wtedy szopki muszą już być gotowe.
rozwiń zwiń