Powrót na Antarktydę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 17:46
10 listopada wyruszyła do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego wyprawa badawcza polskich naukowców, którzy wracają w to miejsce po 40 latach i dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Nauki mają plan rewitalizacji tej stacji i prowadzenia szerokich badań, m.in. głębokich struktur Ziemi, pola magnetycznego, a także wszechstronnych badań geologicznych i hydrologicznych, które obrazują zmiany systemów polarnych i zmiany klimatu na naszej planecie.
Antarktyda - zdj. ilustracyjne
Antarktyda - zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Christopher Wood

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego
Jak będzie wyglądała nowa Polska Stacja Antarktyczna?

Stacja Dobrowolskiego wybudowana w latach 50. ubiegłego wieku jest jedyną położoną na Antarktydzie kontynentalnej - w odkrytej w 1947 roku przez lotników amerykańskich Oazie Bungera. Ze względu na specyfikę klimatyczną i geomorfologiczną rejon ten jest unikatowym miejscem na Ziemi, traktowanym często jako analog marsjański.

O rewitalizacji stacji i planach polskich polarników opowiedzą uczestnicy czwartej wyprawy do Stacji Dobrowolskiego - naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN: profesor Monika Kusiak i profesor Marek Lewandowski, pomysłodawca rewitalizacji tej stacji.

W audycji także:

Nowy gad odkryty w Polsce. W świecie zwierząt dość rzadko zdarzają się okrycia i każdy zaobserwowany nowy gatunek, to wyzwanie dla badaczy. W Polsce został odkryty niedawno nowy gatunek węża - zaskroniec rybołów. Od kilku lat pojawiały się informacje o spotykanych sporadycznie osobnikach tego gatunku w naszym kraju. Wiosną 2021 roku grupa doświadczonych polskich herpetologów postanowiła je zweryfikować i wyruszyła w teren. Z sukcesem! Na Śląsku Cieszyńskim udało się potwierdzić obecność kilkunastu osobników - zarówno młodych, jak i dorosłych.

O nowym gatunku węża w naszym kraju - zaskrońcu rybołowie, opowie dr Stanisław Bury z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***

Na audycję "Eureka" w poniedziałek (15.11) o godz. 19.30 zaprasza Krzysztof Michalski.

DS

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Michalski Antarktyda

Czytaj także

Powstaniec, naukowiec, wynalazca. Wojciech Bogumił Jastrzębowski

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 13:51
Sto dziewięćdziesiąt lat temu, 3 maja 1831 roku, opublikowany został dokument o nazwie "Konstytucja dla Europy". Z tej okazji warto przypomnieć sylwetkę jej twórcy, Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O poszukiwaniu domu dr. Henryka Jordana - założyciela ogrodów jordanowskich

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 07:44
- Jest ścieżka, którą trzeba będzie przejść, żeby biografia dr. Henryka Jordana stała się pełniejsza. To, co mamy, jest pięknym spisem, ale bardzo ograniczonym, jeśli chodzi o historię życia doktora - powiedział w audycji "Eureka" pedagog Jerzy Wojciechowski, który od wielu lat wędruje szlakiem miejsc, z którymi związany był dr Jordan i poszukuje odpowiedzi na różne pytania.
rozwiń zwiń