Zapal Światło Wolności. Kolejna edycja kampanii IPN

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 13:58
Kolejna edycja kampanii społecznej IPN "Zapal Światło Wolności", jak zawsze nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata.
Zapal światło wolności - kolejna edycja akcji Instytutu Pamięci Narodowej
"Zapal światło wolności" - kolejna edycja akcji Instytutu Pamięci NarodowejFoto: IPN

Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił m.in. papież Jan Paweł II. Nasza kampania również w tym roku uzyskała Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Start kampanii został zaplanowany na 7 grudnia.

13 grudnia to dla Polaków data szczególna. Tego dnia, w roku 1981, niezgodnie z Konstytucją wprowadzono na terenie całego kraju stan wojenny. W czasie jego trwania internowano ponad 10 tys. działaczy związanych z "Solidarnością". Zginęło około 40 osób, w tym dziewięciu górników z kopalni "Wujek". Już w nocy z 12 na 13 grudnia oddziały ZOMO w całej Polsce rozpoczęły aresztowania opozycjonistów. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformował generał Wojciech Jaruzelski, podczas przemówienia w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej.

W audycji opowiemy o faktycznych przyczynach stanu wojennego. Gościem będzie dr Tomasz Kozłowski z Biura Badań Historycznych. Z dr. Grzegorzem Majchrzakiem zastanowimy się natomiast, czy rzeczywiście groziła nam wówczas sowiecka interwencja.

Poza tym w audycji:

- Książka: "Podróż na Wschód", autor: Adam Hlebowicz

To zbiór artykułów, poświęconych głównie problematyce kresowej, rozważaniom nad znaczeniem pojęcia „Kresy” i przywracaniem pamięci o nich oraz ilustrowany przykładami opis zagłady polskich elit i strat kultury materialnej na Wschodzie. Trzon książki stanowią reportaże o ludziach i miejscach - od ziem utraconych przez Karelię, Bajkał po Kazachstan.

- Było, będzie, czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz propozycje z portalu PrzystanekHistoria.pl - Jarosław Tęsiorowski.

Zobacz też:

***

Do wysłuchania audycji "Przystanek Historia", w środę (8.12) o godz. 19.30, zaprasza Dorota Truszczak.

mg

Czytaj także

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:30
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
rozwiń zwiń