X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dla Einsteina też byli wzorem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 10:30
Chcieli iść naprzód w parze z wielką nauką świata, pragnęli uczyć się i dzielić swoją wiedzą. To było motto założycieli Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Audio

Wśród założycieli Towarzystwa byli wybitni uczeni m.in. Stanisław Kalinowski, Czesław Białobrzeski, Marian Grotowski, Stefan Pieńkowski i Mieczysław Pożaryski, którzy dostrzegli rolę fizyki w rozwoju cywilizacyjnym rodzącej się Polski.

Bohaterów tamtych wydarzeń i początki działalności Towarzystwa, którego członkiem honorowym była także Maria Skłodowska-Curie przypomina prof.Andrzej Kajetan Wróblewski, znany fizyk i popularyzator historii nauki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Według gościa "Naukowego wieczoru z Jedynką” oraz prowadzącej audycję, Doroty Truszczak, założycielem Towarzystwa byłby na pewno wielki polski naukowiec Marian Smoluchowski, ale niestety zmarł trzy lata przed założeniem Towarzystwa.

Nie sposób jednak pominąć zasług tego naukowca dla rozwoju polskiej nauki i jego wpływu na pozostałych wielkich uczonych.

- W latach dwudziestych Smoluchowski dostałby Nobla – uważa prof. Wróblewski.

To właśnie teoria Mariana Smoluchowskiego dotycząca tak zwanych ruchów Browna, wyjaśniająca dlaczego małe cząsteczki pływają i poruszają się na powierzchni cieczy, zasługiwała na tę wielką nagrodę. Warto przypomnieć, że swoją teorię Smoluchowski opracował niezależnie od drugiego naukowca, Alberta Einsteina, który równolegle pracował nad tym samym zagadnieniem.

Einstein Nobla dostał, a Smoluchowski pośmiertnie tego wyróżnienia nie mógł już otrzymać.

Jak ważną postacią był Marian Smoluchowski dla polskiego świata naukowego może też świadczyć fakt, że Polskie Towarzystwo Fizyczne (PTF) przyznaje nagrodę jego imienia. Medal im. Mariana Smoluchowskiego to odznaczenie naukowe, nadawane od r. 1965 przez PTF za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju fizyki.

W "Wieczorze naukowym” dowiadujemy się również jak wielkie zainteresowaniem cieszył się już sam pomysł powstania Towarzystwa.  Na wieść o jego założeniu, wielcy polscy naukowcy rzucali posady na całym świecie i tak jak  Mieczysław Wolfke, prekursor telewizji, zaczynali pracować w Polsce i wspierać Towarzystwo.

11 kwietnia 1920 roku zebrali się w Politechnice Warszawskiej Założyciele z Krakowa, Lwowa, Poznania, Warszawy i Wilna, ażeby - jak mówił w wystąpieniu jeden z najwybitniejszych fizyków polskich prof. Władysław Natanson – (…) gorliwie i wiernie służyć Narodowi Naszemu (…), przyczyniać się do postępu i , da Bóg, do rozkwitu Narodu, (…) spełniać nasz obowiązek względem przyszłych jego pokoleń”.

(ah)

Aby wysłuchać audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Einstein mógł się od nich uczyć" w boksie "Posłuchaj" po prawej  stronie.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Są kwity na Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 13:00
Einstein podkradał tytoń do fajki, a Arystoteles miał krzywe nogi - anegdoty opowiada prof. Andrzej Kajetan Wróblewski, badacz życia prywatnego naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczony też człowiek

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 06:00
Einstein podkradał tytoń do fajki, a Arystoteles miał krzywe nogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowe przeboje 2010 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 10:13
Maszyna kwantowa, sztuczne życie i planeta podobna do Ziemi. Naukowe przeboje roku 2010 według tygodnika "Science".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pole magnetyczne lekarstwem na ból

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 09:12
Lekarze i fizycy połączyli siły i wymyślili metodę leczenia bólu, której skuteczność sięga 92 procent!
rozwiń zwiń