X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świadkowie PRL-u codziennie w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 08:15
"Świadkowie historii" to tytuł nowego cyklu dokumentalnego Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy. Pierwszy odcinek zostanie poświęcony byłemu sekretarzowi KC PZPR Józefowi Tejchmie.
Audio

Po cieszących się ogromna popularnością cyklach "1939, rok pokoju, rok wojny" oraz "1945, rok wojny, rok pokoju" Jedynka przygotowała dla swych słuchaczy kolejny cykl.

Od dziś do 31 grudnia 2011 roku o godzinie 12.50 w nowym cyklu dokumentalnym  "Świadkowie historii" w Programie 1 Polskiego Radia  codzienne spotkania z PRL-em, epoką, która co prawda przeszła już  do historii, ale w jakimś sensie jeszcze nadal jest obecna. Bo przecież żyją jeszcze miliony ludzi, którzy zostali ukształtowani, wykształceni właśnie wtedy.

Komunizm nie był polskim wyborem, system został nam narzucony przez stalinowską Rosję przy pełnej  aprobacie demokracji zachodnich. W Teheranie, Jałcie i Poczdamie dokonano podziału świata na dwie strefy i Polska znalazła się w kręgu wpływów sowieckich. Oczywiście nie zabrakło, jak w każdej sytuacji, oportunistów, którzy system poparli bez zastrzeżeń, nawet stali się jego apologetami.

W codziennych kilkuminutowych audycjach wystąpią ważni świadkowie tamtej epoki, zarówno ci, którzy system współtworzyli, bo ktoś musiał to robić, jak i ci, którzy się od niego dystansowali, a kiedy było to już możliwe, przystępowali do opozycji. Z każdym z bohaterów cyklu spotkamy się wielokrotnie.

"Chcemy dowiedzieć się czy ci, którzy w czasach PRL-u robili polityczne kariery, mieli jakąś koncepcję,  by w tamtych realiach, niepełnej suwerenności, służyć jak najlepiej Polsce. Czy  z kolei ci, którzy byli przeciw ustrojowi nie ograniczali swych działań  do kompletnej negacji, do permanentnej emigracji wewnętrznej" – mówią autorzy cyklu Dorota Truszczak i Andrzej Sowa i dodają "Nie od rzeczy będzie też pytanie czy tamten system miał też swoje dobre strony,  bo przecież ułatwił awans cywilizacyjny milionom ludzi, którzy takich szans nie mieli w okresie międzywojennym".

Jako pierwszy zabierze głos Józef Tejchma, przez wiele lat człowiek ze szczytów władzy, sekretarz KC PZPR, członek Biura Politycznego, wicepremier, minister, dyplomata, człowiek uchodzący wówczas za partyjnego liberała. Dlatego będzie bohaterem także tej audycji. Pokażemy jego młodość,  dom rodzinny i wartości, które go ukształtowały.

Następnym bohaterem cyklu  będzie prof. Wiesław Chrzanowski, który po doświadczeniach czasów stalinowskich (kilkuletnie więzienie), wiódł życie poza systemem, a włączył się do działalności publicznej dopiero po ukształtowaniu się antykomunistycznej opozycji.

W dalszej kolejności historię tamtych czasów przez pryzmat własnych doświadczeń opowie Jan Olszewski, adwokat, obrońca w procesach politycznych, późniejszy Premier RP.

Następnie  będą wspominać: Zdzisław Kurowski były sekretarz KC PZPR, przedstawiciel PRL w Radzie Wzajemnej Pomocy Gospodarczej oraz Józefa Hennelowa publicystka,  posłanka na Sejm, felietonistka "Tygodnika Powszechnego".

Autorzy cyklu zaplanowali  spotkania z ponad 30  osobami, ludźmi z pierwszych stron ówczesnych gazet, od których zależało czy życie w tym systemie było w miarę znośne, że Polska była , jak to się mówiło "najweselszym  barakiem w realnym socjalizmie".  Jak zauważył jeden ze współczesnych dziennikarzy: W socjalizmie można było żyć, byle nie był to, jak w Związku Sowieckim, socjalizm rozwinięty.

Na pierwszą audycję z cyklu "Świadkowie historii" zapraszamy po godz. 20:00.

A oto alafabetyczny spis osób, którym zaproponowaliśmy udział w cyklu:

1. Ciosek Stanisław

2. Czyrek Józef 

3. Fiszbach Tadeusz

4. Grzyb Zofia

5. Jaruzelski  Wojciech

6. Jóźwiak Jerzy

7. Kania Stanisław

8.Kąkol Kazimierz

9.Kiszczak Czesław

10.Kociołek Stanisław 

11.Kozioł Józef

12.Krawczuk Aleksander

13.Malinowski Roman

14.Mazowiecki Tadeusz

15.Messner Zbigniew

16.Milczanowski Andrzej

17.Młyńczak Tadeusz Witold

18.Moczulski Leszek

19.Modzelewski Karol

20.Morawski Jerzy

21.Morawski Kazimierz

22.Najder Zdzisław

23.Olesiak Kazimierz

24.Olszowski Stefan

25. Onyszkiewicz Janusz

26. biskup Alojzy Orszulik

27. Starewicz Artur

28.Waszczuk Jerzy

29. Werblan Andrzej

30.Wielowieyski Andrzej

31.Woźniakowski Jacek

32.Zabłocki Janusz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ballada, która stała się hymnem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 10:56
Przetrwała lata i zakręty polityczne. "Ballada o Janku Wiśniewskim" stała się hymnem pokolenia Grudnia 70. Posłuchaj jej w wykonaniu Kazika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skończyć z komunistyczną propagandą

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 15:22
Wkraczająca do Krakowa Armia Czerwona nie była wyzwolicielem ale okupantem.
rozwiń zwiń