X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Japonia potrzebuje nowych map

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 14:09
Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia mieszkańców Japonii z powodu promieniowania radioaktywnego - twierdzą naukowcy. Prawdopodobne są za to następne wstrząsy.
Audio

Trzęsienie ziemi w Japonii  zmieniło oś Ziemi o ponad 10 cm, skróciło  dzień o 1,6  mikrosekundy. A także przesunęło jedną z japońskich  wysp o 2,4 m. - Japonia będzie potrzebowała korekty map -  mówi prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN. Ale, jak tłumaczy, w tym kraju, leżącym na złączeniu czterech płyt tektonicznych, takie przemieszczenia są na porządku dziennym.

- Trzęsienie o sile niemal 9 stopni to niewyobrażalny żywioł - dodaje doc. Wojciech Dębski. W tym rejonie ostatnie tak  silne  zjawisko miało miejsce 140 lat temu. To sprzed kilku dni należy  do katastrof  o zasięgu globalnym, także i z tego powodu, że tsunami wywołało alarm w 50 krajach, nawet tak odległych jak Kanada, USA i Chile. 

- I to właśnie tsunami, a nie trzęsienie ziemi uszkodziło elektrownię jądrową Fukushima - twierdzi prof. Andrzej Chmielewski z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej. Do atmosfery przedostały się pierwiastki promieniotwórcze: jod, cez i stront. Profesor zaprzeczył, by możliwy było uwolnienie innych pierwiastków i dalsze skażenie. - Nie ma takiej możliwości technicznej. Te inne pierwiastki to ciała stałe, a one nie latają - tłumaczy.

Dużo jest spekulacji na temat zdrowotnych skutków katastrofy w Fukushima. Prof.  Anna Lankoff w "Wieczorze naukowym" ocenia, że choroba popromienna dotyczyć będzie tylko ratowników pracujących na miejscu. - Skutki długofalowe, przede wszystkim wzrost zachorowań na nowotwory, trudno ocenić. Nie ma żadnej granicznej dawki promieniowania po którym na pewno zachoruje się na raka. To prawdopodobieństwo rośnie liniowo - tłumaczy prof. Lankoff.

Program przygotowała Dorota Truszczak.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Japonia" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ishinomaki: po trzęsieniu ziemi zaginęło 10 tys. ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 17:16
Ishinomaki, miasto znajdujące się w najbardziej dotkniętej przez trzęsienie ziemi i tsunami prowincji Miyagi, liczy ok. 160 tys. mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek "radioaktywnej" histerii w Europie po wybuchu w elektrowni?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 06:00
Niemcy wykupują ze sklepów urządzenia do pomiaru poziomu promieniowania, Szwedzi tabletki z jodkiem potasu. Komisja Europejska zaleca sprawdzić żywność importowaną z Japonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 tys. Japończyków mieszkających w okolicy elektrowni zostanie zbadanych

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 07:00
Mieszkańcy japońskiej prefektury Fukushima przejdą badania pod kątem skażenia radioaktywnego.
rozwiń zwiń