X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

To była rzeczywiście "Mała Moskwa"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 08:00
Waldemar Krzystek (reżyser): Dokładnie dwadzieścia lat temu rozpoczęło się wycofywanie wojsk radzieckich, stacjonujących na terytorium naszego kraju.
Audio

Legnicę z czasów, gdy stacjonowało tam blisko 60 tys. radzieckich żołnierzy wraz z rodzinami, doskonale pamięta Waldemar Krzystek, legniczanin, reżyser filmu "Mała Moskwa".

To właśnie w tym mieście znajdowała się największe skupisko wojsk ZSRR, którego żołnierze zajmowali jedną trzecią miasta.

- Pamiętam, że w latach 60. żyli oni w swoim rejonie miasta, który był otoczony murem i drutem kolczastym. Wjazdu strzegły butki wartownicze i żołnierze, którzy kontrolowali ruch. Sowieci nie mieli żadnego kontaktu z Polakami z miasta  - podkreślał gość "Sygnałów dnia".

Zauważył, że w latach 70. ta sytuacja uległa zmianie, "goście" nieoficjalnie zaczęli przechodzić na drugą stronę. Kupowali u Polaków ubranie i jedzenie, był to czas złotego handlu dla Legniczan.

- Przeżyłem szok, bo w szkole uczyli mnie, że ZSRR to wielkie imperium, kraj mlekiem i miodem płynący, a widziałem, jak ci biedni Rosjanie prosili o kaszę, mąkę, wełnę w motkach. Oni kupowali masowo podróbki jeansów i gumy do żucia – wspominał Waldemar Krzystek, który mieszkał 150 m. od tego osiedla.

Gość radiowej Jedynki wspominał też wyjazd wojsk, które zaatakowały Czechosłowację w 1968 roku.

Dziś pamiątek po Sowietach zostało w Legnicy bardzo mało. Znakiem historii jest wciąż pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej na placu Słowiańskim.

Ostatni oddział armii radzieckiej opuścił nasz kraj 17 września 1993 roku.

Rozmawiała Ewa Syta

(pp)

Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy wybrać "To była rzeczywiście Mała Moskwa" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnały Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skończyć z komunistyczną propagandą

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 15:22
Wkraczająca do Krakowa Armia Czerwona nie była wyzwolicielem ale okupantem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pragnienie wolności i walka z totalitaryzmem

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 19:33
Bartosz Malinowski, Tomasz Grzywaczewski, Filip Drożdż pokonali drogę z Jakucka do Kalkuty śladami Witolda Glińskiego, polskiego uciekiniera z sowieckich łagrów w 1942 roku.
rozwiń zwiń