Czy Pakistan ukrywał bin Ladena?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 14:32
Trudno uwierzyć, że wywiad Pakistanu nie wiedział o tym, że Osama bin Laden rezyduje w willi w pobliżu bazy wojskowej.
Audio

Już wcześniej pojawiały się przypuszczenia, ze Osamę bin Ladena chroni pakistański wywiad wojskowy. Teraz bardzo się one uprawdopodobniły - donosi Krzysztof Renik, korespondent Jedynki w Pakistanie. Przywódca Al Kaidy ukrywał się kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju, w wilii, tuż obok ośrodka szkoleniowego pakistańskiej armii!

Dla Pakistanu cała sytuacja jest trudna do wyjaśnienia, bo Islamabad kilkakrotnie zapewniał, że nic nie wie, by bin Laden przebywał na jego terytorium i nigdy by na to nie pozwolił. Trudno uwierzyć, by wywiad nie wiedział o tym, że najbardziej poszukiwany terrorysta na świecie spokojnie mieszka na przedmieściu.

Pakistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, że co prawda w akcji brali udział tylko Amerykanie, ale pakistański wywiad przekazywał im informacje. I że kraj jest zdecydowany walczyć z terroryzmem. Jednak jest ono dość powściągliwe.

- Władze boją się zradykalizować rzesze muzułmanów, którzy uległość wobec Ameryki mogliby odczytać jako próbę narzucenia im zachodnich wartości - tłumaczy Krzysztof Renik.

(lu)

Aby wysłuchać relacji Krzysztofa Renika, wystarczy wybrać "Osama w Pakistanie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Komedia o bin Ladenie zakazana w Pakistanie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2010 17:32
Cenzura w Pakistanie zakazała rozpowszechniania w tym kraju indyjskiej komedii, której głównym bohaterem jest Osama bin Laden.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisał na Twitterze o ataku na bin Ladena. Nie wiedział co się dzieje...

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 12:22
Specjalista od IT mieszkający w pobliżu rezydencji bin Ladena jest jedynym na świecie człowiekiem, który - na Twitterze - prowadził z ataku relację na żywo. Nie zdając sobie z tego sprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO: to znaczący sukces dla bezpieczeństwa sojuszników

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 12:37
Anders Fogh Rasmussen pogratulował amerykańskiemu prezydentowi i wszystkim, którzy zorganizowali operację przeciwko Osamie bin Ladenowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AFP: zdjęcie nieżywego Osamy bin Ladena zostało sfabrykowane. "To montaż"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 17:40
Fotografię brodatego mężczyzny z widocznymi obrażeniami w okolicach oczu pokazały pakistańskie telewizje, w tym główny kanał informacyjny Geo TV, a za nimi m.in. telewizje BBC i CNN.
rozwiń zwiń