X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PRL według Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 08:00
Kolejnym bohaterem cyklu "Świadkowie Historii" autorstwa Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy, emitowanego na antenie radiowej Jedynki jest Jan Olszewski.
Audio
Tak w PRL wyglądały sklepy mięsne - półki monopolowych były przeważnie pełne
Tak w PRL wyglądały sklepy mięsne - półki monopolowych były przeważnie pełne

Przez najbliższe kilka tygodni czasy PRL-u wspominać będzie mecenas Jan Olszewski, który zawsze służył sprawom polskim, nie angażując się nigdy po stronie komunistów. Jako dziennikarz tygodnika "Po prostu" był współautorem (obok Jerzego Ambroziewicza i Walerego Namiotkiewicza) jednego z najgłośniejszych artykułów prasowych w 1956 roku "Na spotkanie ludziom z AK". Odbył wielogodzinną rozmowę z Władysławem Gomułką, gdy ten polityk był u szczytu popularności i uosabiał nadzieje Polaków na ludzki socjalizm. W tamtych czasach Olszewski darzył Władysława Gomułkę, pierwszego sekretarza KC PZPR, zaufaniem, ale niebawem spotkało go bolesne rozczarowanie.

Jan

Jan Olszewski służył Polsce także jako aktywny działacz klubu "Krzywego Koła", a przede wszystkim jako obrońca więźniów politycznych w PRL-owskich sądach. W latach 70. był współpracownikiem KSS KOR i członkiem ścisłego kierownictwa tajnego Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. W 1980 roku Olszewski włączył się w nurt rewolucji solidarnościowej przede wszystkim jako współautor statutu NSZZ Solidarność i pełnomocnik Związku przy jego rejestracji. W stanie wojennym i później bronił aresztowanych działaczy "Solidarności". Zasłynął również jako oskarżyciel posiłkowy w procesie morderców księdza Jerzego Popiełuszki. Po roku 1989 został politykiem z pierwszych stron gazet, posłem i premierem.

Na antenie Programu 1, wyemitowana została audycja wprowadzająca z jego udziałem. Olszewski wspomina w niej dzieciństwo i młodość.

Aby wysłuchać premierowej audycji z udziałem Jana Olszewskiego, wsytarczy wybrać "Świadkowie historii" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

***

"Świadkowie historii" to cykl 7-minutowych audycji, nadawany codziennie o godz. 12.50 w „Muzycznej Jedynce”. To swoiste spotkania z epoką PRL-u, która co prawda przeszła już do historii, ale w pewnym sensie jeszcze nadal jest obecna – wszak żyją jeszcze miliony ludzi, którzy zostali ukształtowani, wyedukowani właśnie w tym czasie. W codziennych audycjach występują ważni świadkowie tamtej epoki, zarówno ci, którzy współtworzyli system komunistyczny, jak i ci, którzy się od niego dystansowali, a kiedy było to już możliwe, przystępowali do opozycji. Dotychczas Słuchacze Jedynki mogli wysłuchać wspomnień Józefa Tejchmy i Wiesława Chrzanowskiego.

 

 Świadkowiei
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapis dramatycznego czwartku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 06:05
Film Antoniego Krauze przedstawia nie tylko tragiczne wydarzenia Grudnia 1970 roku, ale jest też uniwersalną opowieścią o zawiedzionej nadziei i utracie zaufania społecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PRL i CSRS podpisują Układ odc. 1

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 10:22
Jest ostatni dzień lutego 1967 roku, w Warszawie panuje niezwykle podniosła atmosfera. Wszyscy czekają na braci z Czechosłowacji, z którymi zostanie podpisany Układ o Przyjaźni, Współpracy i Wzajemnej Pomocy - Układ Warszawski.
rozwiń zwiń