X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rodzina: wierzymy, ale nie praktykujemy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 17:31
Dr Anna Matysiak (SGH): Coraz więcej Polaków żyje w tzw. związkach partnerskich, czyli "na kocią łapę", "na kartę rowerową" czy w konkubinacie. Coraz częściej też się rozwodzimy.
Audio

90 proc. Polaków uważa, że małżeństwo to właściwa forma tworzenia związku. Wyróżnia nas to na tle innych krajów Europy. Jednak, jeśli chodzi o praktykę, coraz bardziej ulegamy europejskim trendom. - Choć daleko nam jeszcze do krajów skandynawskich, Francji czy Holandii współczynnik rozwodów wzrósł w ostatnich dziesięcioleciach z 15 do 30 proc. - mówi dr Anna Matysiak ze Szkoły Głównej Handlowej, która realizuje projekt badający zachowania rodzinne Polaków. Marta Styrć z SGH dodaje, że podstawową przyczyną rozpadu małżeństwa jest niezgodność charakterów, najczęściej rozwodem kończą się wczesne związki. Średni wiek zawierania małżeństwa w Polsce podniósł się nieznacznie z 22.5 do 25 lat.

Coraz więcej osób preferuje też związki nieformalne. Określenie życie "na kocią łapę" czy "na kartę rowerową" odchodzi do lamusa. Zamiast tego mówi się o wolnych lub partnerskich związkach. - Choć akceptacja dla nich jest w naszym kraju wciąż mniejsza niż w innych krajach Europy - zastrzegają badaczki.

Jak mówi dr Matysiak w innych krajach UE niemal każde małżeństwo jest poprzedzone kohabitacją, czyli wspólnym zamieszkiwaniem. W Polsce - wciąż tylko 1/3.

- Zmiana polega na tym, że na wspólne zamieszkanie mogą sobie teraz pozwolić nawet ludzie bardzo młodzi. Kiedyś samodzielne lokum było dobrem deficytowym. Bez ślubu i dzieci nie było szans na jego zdobycie - tłumaczy dr Matysiak.

Większość takich par deklaruje, że chce pomieszkać razem trochę, żeby się przetestować, zasadniczo jednak planują ślub. Inaczej jest w grupie osób, które mają już za sobą nieudane małżeństwa. Często są one zrażone do tej instytucji, a związek nieformalny traktują, jako docelowy. 

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Rodzina polska" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00 - 19.30.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święta po rozwodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2008 10:45
Święta po rozwodzie
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozwód"- Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 18:15
W Polsce rośnie liczba rozwodów. Co roku oficjalnie rozchodzi się około 150 tysięcy par. W internecie pojawiły się oferty imprez rozwodowych. A ostatnio w Warszawie zorganizowano Targi Rozwodowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy o Wielkanocy: przede wszystkim spotkanie z rodziną

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 17:40
Święta wielkanocne to dla Polaków przede wszystkim możliwość spotkania z rodziną, a dopiero później przeżycie religijne.
rozwiń zwiń