(Nie)bezpieczne lokaty

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 09:30
Najwyższa od 10 lat inflacja zasiała ziarno niepewności wśród amatorów bezpiecznego oszczędzania na lokatach.
Audio
Dla porównania w 2016 r. unijne PKB wyniosło ok. 14,9 bln euro.
Dla porównania w 2016 r. unijne PKB wyniosło ok. 14,9 bln euro.Foto: fot. SXC

W zeszłym roku tylko czterem bankom udało się ochronić realną wartość zdeponowanych pieniędzy, czyli zaproponować oprocentowanie wyższe niż wzrost cen. - Aby zachować przynajmniej nominalną wartość aktywów należy zainwestować w produkt, którego stopa zwrotu będzie wynosiła 5 proc. netto. Co odpowiadałoby niewielu ponad 6 proc. brutto przed opodatkowaniem podatkiem Belki – tłumaczy Arkadiusz Rembowski, dyrektor ds. Rozwoju Produktów Finansowych "Money Expert".

Nieliczne banki oferują taki poziom stopy zwrotu, jednak w większości tylko w przypadku lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. - Czyli w tym przypadku operuje się tylko wartością netto. W takiej konstrukcji oprocentowanie lokaty powinno wynosić 5 proc. netto – wylicza ekspert.

W opinii Rembowskiego obecnie najbezpieczniej jest zakładać lokaty z możliwie jak najwyższym oprocentowaniem, ale nie na bardzo długie okresy. - Polecałbym lokaty sześciomiesięczne, ale juz nie dwunastomiesięczne – radzi.

Rozmawiała Sylwia Zadrożna

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Biznes" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. 

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Banki przepłacają za lokaty

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 15:47
Najwyżej oprocentowana lokata bankowa daje zarobić 20 proc. w skali roku. Takiego zysku może pozazdrościć nawet wielu inwestorów giełdowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd sięgnie po Twoje oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 08:40
Ministerstwo Finansów walczy z dziurą budżetową i zapowiada zmiany w zasadach rozliczania podatku od zysków kapitałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestuj z pasją, zamień lokatę na wino

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 08:59
Kupować można nie tylko obligacje czy akcje. Bardziej wyrafinowani inwestorzy gustują w dziełach sztuki, kolekcjach numizmatycznych, starych samochodach czy … winach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wino – dobra inwestycja

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 15:44
- Należy rozważyć inwestowanie w wino, bo jest to ciekawa forma dywersyfikacji całego portfela. Są to aktywa z rynku spożywczego, odpornego na wszystkie niebezpieczne zawirowania rynku finansowego – mówi Krzysztof Maruszewski z Wealth Solutions.
rozwiń zwiń