Powstanie Warszawskie w Archiwach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 10:30
Po wojnie rozpoczęły się dyskusje nad celowością wybuchu Powstania Warszawskiego, jego przygotowaniem wojskowym i strategicznym wobec przeważającej siły militarnej Niemiec.
Audio

Okres od 1 sierpnia do 3 października 1944 r. historia II wojny światowej odnotowała jako największe wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Zorganizowane zostało przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza". W sierpniu 1944 r. przeważyło przekonanie, że bitwa o Warszawę ma znaczenie nie tylko wojskowe, lecz także polityczne. Dowództwo AK brało również pod uwagę napięcie emocjonalne panujące wtedy wśród mieszkańców stolicy oraz gorącą chęć walki przez żołnierzy AK. Po wojnie jednak rozpoczęły się dyskusje nad celowością wybuchu Powstania Warszawskiego, jego przygotowaniem wojskowym i strategicznym wobec przeważającej siły militarnej (liczebnej oraz technicznej) Niemiec.

W audycji opartej na wspomnieniach uczestników Powstania, które zachowały się w Archiwach Polskiego Radia, jak również w innych źródłach archiwalnych m.in w audycjach nadawanych przez radiostację "Błyskawica", a zarejestrowanych przez polski ośrodek nasłuchowy "Wawer" pod Londynem, mówilismy o dramacie sierpnia 1944 roku, pełnego jednak polskiego heroizmu i poświęcenia w sprawie walki o Niepodległą Ojczyznę i wolną Warszawę. Gościem audycji był prof. Rafał Habielski - historyk.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1 sierpnia 1944 r.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 15:20
Dr Paweł Ukielski (Muzeum Powstania Warszawskiego): Powstanie to był ten moment, kiedy Polacy najbardziej, najdonioślej, najtragiczniej powiedzieli "nie" systemom, które chciały ich zniewolić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przynależność do Armii Krajowej była stygmatem

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 18:10
- Była czymś, co z góry eliminowało daną osobę z życia społecznego, politycznego Polski Ludowej. To było po prostu przestępstwo - twierdzi dr Patryk Pleskot z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mimo klęski podtrzymano ducha wolności

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 19:11
Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski): Trudno sobie wyobrazić "Solidarność" i '89 rok bez doświadczenia Powstania Warszawskiego oraz doświadczenia ludzi walczących w Armii Krajowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trudno sobie wyobrazić Solidarność bez 1944 roku"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 21:08
- Trudno sobie wyobrazić "Solidarność" i '89 rok bez doświadczenia Powstania Warszawskiego oraz doświadczenia ludzi walczących w Armii Krajowej - twierdzi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń