Z głodnych dzieci nie będzie dobrych obywateli (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 09:33
Bogusław Ziętek (Polska Partia Pracy): Trzeba skończyć ze śmieciowymi umowami, które nie dają żadnych praw pracownikom i dyskryminują tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają na umowę o pracę.
Audio

Nie przejmuje się oskarżeniami o populizm. Mówi, że padają z ust ekonomistów, którzy wpędzili nas w kryzys. Bogusław Ziętek, szef Polskiej Partii Pracy, postuluje progresywny system podatkowy, przede wszystkim wprowadzenie kwoty wolnej od podatku do 15 tys. zł. - System musi brać pod uwagę zdolność płatniczą podatnika. Ludzie, którzy więcej zarabiają, powinni więcej oddawać do wspólnej kasy - tłumaczy.

Polska Partia Pracy jest za dynamiczną polityką społeczną, która motywuje najbiedniejszych do inwestowania w rozwój. - Z głodnych dzieci nie będzie dobrych obywateli - tłumaczy Ziętek. Jest także za skróceniem czasu pracy - podkreśla, że kiedyś pracowaliśmy 12, dziś powinniśmy 8. - Nie chodzi o długość pracy, tylko o jej efektywność - dodaje.

>>>Pełny zapis rozmowy

Zdaniem gościa "Sygnałów dnia" w Polsce dominuje system ultraliberalny, który nie jest jedynym, jaki zna świat.

- Rząd Platformy mnóstwo naobiecywał młodym, tymczasem z raportu ministra Boniego wynika, że są głównie zatrudniani na umowy śmieciowe - mówi lider PPP. Umowa śmieciowa, czyli np. o dzieło, na zlecenie czy nawet na czas określony, nie przewiduje  zabezpieczenia emerytalnego, a często nawet ubezpieczenia chorobowego.

- Traci na tym nie tylko pracownik, lecz także my, ponieważ to oznacza nieopłacony ZUS i podatki. A pomyślmy, co będzie z tymi ludźmi, gdy osiągną wiek emerytalny? - przypomina.

Zdaniem Ziętka w ciągu 10 lat umowy śmieciowe rozprzestrzeniły się tak bardzo, że  Polska jest w tej dziedzinie potęgą. - To wstyd, że taką formę zatrudnienia proponują instytucje rządowe i samorządowe czy np. telewizja publiczna. Firmy, które wygrywają milionowe przetargi, zatrudniają tylko własną sekretarkę - podkreśla. PPP proponuje zmiany w prawie, które by uniemożliwiły dalszy rozwój tego procederu. Zdaniem Ziętka obecna sytuacja jest nieuczciwa wobec pracodawców, którzy, zatrudniając ludzi na umowy kodeksowe, stają się mniej konkurencyjni.

Rozmawiali Wiesław Molak i Andrzej Żak.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Puls wyborczy - polityka społeczna

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2007 17:45
W kolejnym "Pulsie wyborczym" gośćmi będą przedstawiciele Komitetów Wyborczych Samoobrony i Polskiej Partii Pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Ziętek głosował w Ogrodzieńcu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2010 15:37
Lider Polskiej Partii Pracy i związku zawodowego Sierpień 80 Bogusław Ziętek głosował w niedzielę w Ogrodzieńcu na Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest porozumienie. Będą debaty z PiS i Palikotem

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 15:26
Przedstawiciele PSL, PiS, PO, SLD, PJN, PPP i Ruch Palikota - wezmą udział w debatach organizowanych przez TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oni się kłócą, my wybieramy przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2011 16:51
Pod takim hasłem ruszają do wyborów Polska Partia Pracy - Sierpień 80 i startujący z jej list działacze Samoobrony.
rozwiń zwiń