X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mówić Mrożkiem, myśleć Mrożkiem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 11:09
Jego opowiadania są zawsze aktualne, tylko aktualne inaczej – tak jest z dobrą literaturą - mówił Tadeusz Lewandowski.
Audio
Prozaik Sławomir Mrożek oraz rektor UŚl Wiesław Banyś podczas uroczystego wręczenia pisarzowi doktoratu Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Prozaik Sławomir Mrożek oraz rektor UŚl Wiesław Banyś podczas uroczystego wręczenia pisarzowi doktoratu Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Foto: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Kiedyś mówienie Mrożkiem oznaczało wybijanie absurów realnego socjalizmu. Teraz chodzi po prostu o tematy absurdalne, których nigdy nie brakuje: - Bierze się absurdalną sytuację, naciąga aż do absurdu, wykorzystując znane czytelnikowi realia – na tym polega poetyka absurdu i  realistycznej groteski. (....) Chodzi o mówienie, które odwołując się do mówienia potocznego, „napręża” je do absurdu – mówi gość programu Akademia Komedii Literackiej, Tadeusz Lewandowski.

Co mógłby Sławomir Mrożek napisać w dzisiejszych realiach? Tadeusz Lewandowski nie musi myśleć długo:  - Wyobraź sobie, że staruszka stoi na przejściu, chce przejść przez jezdnię. Dobiegają do niej członkowie ZHP i ZHR. Szarpią staruszkę. Dochodzi do uszkodzenia członków staruszki i harcerzy.

Zauważa, że późniejszy Mrożek był już bardziej gorzki, wyrafinowany, było to ciemne widzenie świata, "rodzaj śmiechu, który jest podbitym tragizmem".

Posłuchaj opowiadań Sławomira Mrożka i rozmowy z Tadeuszem Lewandowskim.

agkm

 Zobacz więcej na temat: Sławomir Mrożek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak