Rozpoczął się 15. Festiwal Nauki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2011 09:45
Prof. Andrzej Mencwel (Festiwal Nauki): Najtrudniejsze w nauce jest wyrobienie sobie właściwego do niej stosunku. Przede wszystkim też uświadomienie sobie, że ona nie jest żadnym cudownym środkiem na wszystko.
Audio
  • Rozmowa z prof. A. Mencwelem podczas 15. Festiwalu Nauki 2011

Debatą "Dwie Polski. A może więcej?" rozpoczął się w piątek w Warszawie jubileuszowy 15. Festiwal Nauki. – Rolą festiwalu nauki nie jest występowanie na ringu politycznym, ale raczej próba zrozumienia, dlaczego ten ring jest tak rozstawiony, kim są ci zawodnicy, którzy się na nim biją i szarpią, jaką to może mieć genealogię historyczno-naukową – tłumaczył prof. Andrzej Mencwel. Na te pytania próbowali odpowiedzieć profesorowie Henryk Samsonowicz oraz Jan Tazbir. – Zobaczyliśmy w piątek zaplecze historyczne tej szarpaniny o Polskę, bo trudno nazwać debatą to, co się na bieżąco toczy – mówił gość "Sygnałów Dnia". – Pomyśleliśmy, że ta debata może wyglądać inaczej wtedy, gdy zmienia się podmioty, które biorą w niej udział – dodał profesor.

W sobotę naukowcy próbowali odpowiedzieć na pytanie: "Czy polska agresja w życiu publicznym jest czymś wyjątkowym?". – Zapraszam państwa do starej biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – zachęcał profesor Mencwel. – W niedzielę odbędzie się debata na temat finansów – dodał.

W tym roku na ludzi ciekawych wszystkiego czeka blisko tysiąc oryginalnych pokazów, spotkań, eksperymentów obejmujących wszystkie dziedziny nauki. Podczas Festiwalu Nauki będzie można zobaczyć z bliska reaktor jądrowy, dowiedzieć się, co łączy miód i płytę DVD oraz na czym polega striptiz anionów. Można będzie też wziąć udział w rowerowej Masie Krytycznej śladami Marii Skłodowskiej-Curie, a nawet w laboratoryjnych badaniach własnego DNA.

Festiwal Nauki to jedna z pierwszych imprez popularyzujących naukę w ciekawy i niekonwencjonalny sposób w naszym kraju. Festiwal został uznany przez Komisję Europejską za jedno z ciekawszych wydarzeń w obszarze edukacji nieformalnej. Festiwal spotkał się także z dużym zainteresowaniem publiczności, co jest dowodem na to, że Polacy interesują się osiągnięciami fizyki, matematyki, biologii, genetyki, astronomii, chemii itp.

Festiwal Nauki w Warszawie potrwa 10 dni. W programie przewidziano ponad pół tysiąca pokazów, prezentacji i spotkań ze wszystkich dziedzin wiedzy.

/

 

Najmłodsi goście podczas Festiwalu Nauki Małego Człowieka, organizowanego przez Sanofi Aventis, dowiedzą się np., z czego zbudowana jest skóra, po co nam rzęsy, dlaczego ruszamy językiem. Specjalnie dla dzieci przygotowano również "Piknik Geologiczny" i "Artystyczny Mikrokosmos", czyli zajęcia, podczas których mali pasjonaci nauki "zanurzą się w mikrokosmosie dźwięków i barw". Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre będą obowiązywały wcześniejsze zapisy.

Szczegółowy program można znaleźć pod adresem www.festiwalnauki.edu.pl

Patronem medialnym Festiwalu Nauki jest Polskie Radio.

Rozmawiał Wiesław Molak.

(mb)

Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik nadal przeżywa oblężenie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2011 09:59
Nie maleje zainteresowanie warszawskim Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal nauki nie przekonał polityków

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 12:56
Dziś zaczyna się 15. Festiwal Nauki. Społeczeństwo nauka ciekawi, ale nadal jest źle finansowana – uważają jego organizatorzy.
rozwiń zwiń