Jedynka zaprasza na niezwykły koncert - trwa transmisja wideo

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2011 10:50
Jedynka zaprasza na koncert, który odbędzie się z okazji otwarcia studia im. Władysława Szpilmana.
Audio

Władysław Szpilman - kompozytor, aranżer, pianista Warszawy. Dla radiowców przede wszystkim człowiek radia. W stulecie urodzin Polskie Radio dedykuje mu swoje najpiękniejsze studio, którego uroczyste otwarcie nastąpi 25 września.

Koncert będzie to niezwykły! Zagra zespół kameralny I Solisti di Varsavia z Karolem Radziwonowiczem. Artyści nawiążą do klimatu Kwintertu Warszawskiego, założonego przez Władysława Szpilmana. Fragmenty "Pianisty" przeczyta Andrzej Seweryn.

Radiowa Jedynka zaprasza na transmisję tych wydarzeń dziś o godz. 11.


Otwarcie studia jest jednym z elementów całego cyklu szpilmanowskiego, który rozpoczyna się 22 września.

Władysław Szpilman (5.12.1911 - 6.07.2000).

Kształcił się w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademie der Künste w Berlinie. Od 1934 roku koncertował w duecie ze słynnym skrzypkiem Bronisławem Gimplem. W 1935 roku rozpoczął pracę jako pianista w Polskim Radiu, z którym, wyłączając lata okupacji, związany był do 1963 roku.

W czasie II wojny światowej uwieziono go wraz z rodzicami, bratem i dwiema siostrami w getcie warszawskim, gdzie utrzymywał się z gry na fortepianie. Duża popularność przedwojennego pianisty radiowego uratowała go, jako jedynego z całej rodziny, od zagłady w komorach gazowych Treblinki. W 1943 roku udało mu się uciec z getta. Wojnę przeżył w ukryciu w Warszawie, dzięki pomocy przyjaciół z Polskiego Radia. 

W 1946 r. opublikowano jego książkę pt. "Śmierć miasta", w opracowaniu Jerzego Waldorffa, która została ocenzurowana i wydana w małym nakładzie, opisywała bowiem historię nie pasującą do oficjalnych wersji (opis polskich "szmalcowników", "dobry wróg" ukazany jako Austriak pomagający Szpilmanowi, udział jednostek ukraińskich i litewskich w masakrach w getcie warszawskim). Dopiero po ponad 50 latach ukazała się w niemieckim wydawnictwie Ullstein (1998) poprawiona i uzupełniona wersja książki pod nowym tytułem "Pianista", w której Hosenfeld jest Niemcem. Książkę przetłumaczono na 35 języków. W 2001 roku Roman Polański zrealizował na jej podstawie film "Pianista", nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes, a także trzema Oscarami  Amerykańskiej Akademii Filmowej. 

Po 1945 roku Władysław Szpilman kierował Redakcją Muzyki Rozrywkowej Polskiego Radia.

W latach 1963-1986 poświęcił się działalności koncertowej, prowadząc wraz z Bronisławem Gimplem Kwintet Warszawski – jeden z najsłynniejszych zespołów kameralnych na świecie. 

W dorobku kompozytorskim Władysława Szpilmana znajduje się około 500 utworów, w tym 150 wielkich przebojów, kilkadziesiąt słuchowisk i piosenek dla dzieci, musicale, muzyka do filmów i przedstawień teatralnych, a także szereg utworów symfonicznych wykonywanych obecnie w salach koncertowych całego świata.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

12 lat temu odszedł Pianista

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 10:00
Władysław Szpilman wszedł do powszechnej świadomości dzięki oskarowemu filmowi Romana Polańskiego. Wcześniej wszyscy śpiewalismy jego piosenki, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, kto jest ich kompozytorem.
rozwiń zwiń