Europie brakuje wizjonerów (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 09:24
Piotr Wawrzyk (politolog): Unijni politycy nie mają pomysłu, w którą stronę poprowadzić Unię.
Audio

Doktor Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki Uniwerstytetu Warszawskiego uważa, że w Unii Europejskiej brakuje polityków, którzy mają wizję dalszego rozwoju Wspólnoty. Gość radiowej Jedynki ("Sygnały Dnia") uważa, że w związku z tym rozpoczynający się w czwartek szczyt Unii nie będzie przełomowy. Unijni przywódcy nie mają pomysłu, w którą stronę poprowadzić Unię i brakuje osobowosci takich, jak były kanclerz Niemiec Helmut Kohl czy były prezydent Francji Francois Mitterand. Politolog przypomina, że w ostatnich trzech latach przed każdym szczytem Unii mówiono, iż będzie przełomowy, więc to słowo się zdewaluowało. Nadchodzący szczyt, według niego, zakończy się propozycją lekkiej nowelizacji obecnych traktatów.

Gość Jedynki podkreśla, że proponowana przez Angelę Merkel i Nicolasa Sarkozy’ego federacja państw ma charakter dobrowolny. – Jeśli któreś z państw uzna, że mu się to opłaci, to przystępuje i współpracuje – mówi doktor Wawrzyk. Przyznaje, iż takie państwo oddaje część swoich kompetencji na szczebel międzynarodowy, ale uzyskuje za to gwarancję, że w przypadku kłopotów gospodarczych zostanie mu udzielona pomoc.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Zdaniem Piotra Wawrzyka ściślejsza współpraca jest rozwiązaniem dla krajów unijnych, które pogrążyły się w kryzysie. Chodzi nie tylko o wspólną politykę fiskalną, lecz także o ujednolicenie działań gospodarczych.

Politolog ocenia pozytywnie wystąpienie Radosława Sikorskiego w Berlinie i przyznaje, że miało sprawić, by polskie przewodnictwo zaistniało na forum unijnym. Piotr Wawrzyk mówił, że wcześniej nasze przewodnictwo nazywano "milczącą prezydencją", a wystąpienie osiągnęło swój cel – było o nim głośno w całej Unii Europejskiej.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barroso: traktat można zmienić w ciągu kilku miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 07:00
Szef Komisji Europejskiej nie sprzeciwia się pomysłom zmiany traktatów. Według niego realistyczny termin ich wprowadzenia to cztery-pięć miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PJN krytykuje polską prawicę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 08:00
Paweł Kowal (eurodeputowany PJN): Nie może do Europy płynąć sygnał, że polska prawica nie ma nic do powiedzenia w sprawach europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawlak: chce powrotu walut narodowych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 15:30
Wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak proponuje, by euro pozostało jedynie jednostką rozliczeniową, a kraje Unii mogły korzystać z walut narodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja i Niemcy zrobią wszystko, aby zachować euro

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 07:45
Przywódcy Niemiec i Francji ustalili, że będzie wspólny plan reform ratujący Europę przed kryzysem. Przyjadą z nim na szczyt Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radykalne decyzje w UE ciągle przed nami (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 07:44
Witold Waszczykowski (PiS): Wielu przywódców myśli iluzjami, że da się jeszcze coś odsunąć.
rozwiń zwiń