Jak nie klikniesz w ten artykuł - będziesz miał pecha!

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 13:21
Czarny kot, pęknięte lustro, zakonnica za kierownicą - to tylko niektóre znamiona czekającego nas nieszczęścia. Przesądni oczekują, że na każdym rogu czai się na nich zło. Czy słusznie?
Audio
  • Jak nie klikniesz w ten artykuł - będziesz miał pecha!
  • Dr Jerzy Pysiak, historyk, mediewista o tym, dlaczego piątek 13-stego uważamy za pechowy
Jak nie klikniesz w ten artykuł - będziesz miał pecha
Foto: Glow Images/East News

– Nie dajmy się zwariować – zauważa psycholog Piotr Mosak. Zwraca uwagę, że zabobony to spadek po historii. Kiedyś ludzie lubili się bać: nie było środków masowego przekazu, więc czymś musieli sobie zająć czas. Było o czym mówić.

Wiele nieszczęść, jakie na nas spadają, to efekt naszego nastawienia. Kiedy pada deszcz i zmokniemy, to nie mamy wpływu na to, że się przeziębimy. Ale jeżeli będziemy oczekiwać, że się pochorujemy, to jest duża szansa, że rzeczywiście tak będzie – na zasadzie samospełniającej się przepowiedni. Amerykanie chodzą często z mokrymi głowami; wychodzą prosto spod prysznica na świeże powietrze i się nie przeziębiają. – Polak, który z mokrymi włosami wyjdzie na powietrze, od razu się przeziębi – zauważa w radiowej Jedynce psycholog.

Piotr
Piotr Mosak

– To od nas zależy, czy każdego 13 dnia miesiąca będziemy oczekiwali nieszczęścia – zauważa gość "Czterech pór roku". Na podstawie badań mózgu i napięcia skóry okazało się, że u osób oczekujących nieszczęścia, w tym konkretnie dniu wszystko się zmienia. Podświadomie oczekujemy, że wydarzy się coś złego. Więc przyciągamy do siebie takie zdarzenie.

Bardzo często na przysłowiowy 13. zrzucamy wszystkie niepowodzenia. – Jeżeli idziemy do urzędu i zapomnimy papierka, a urzędniczka nas pogoni, to łatwiej wytłumaczyć sobie, że to wina 13., a nie nasze niedopatrzenie – mówi psycholog.

Najważniejsza jest więc postawa życiowa. Warto popracować nad sobą, aby ją zmienić. – To ciężka praca we własnej głowie – podkreśla Piotr Mosak.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

(ag)

Zobacz więcej na temat: Rozmowy Jedynki przeziębienie

Czytaj także

W co wierzą Polacy? UFO, telepatia i zły urok

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 15:30
Prawie połowa Polaków uważa, że są osoby, które mają zdolność przewidywania przyszłości. 39 procent wierzy, że gdzieś we wszechświecie jest rozumna cywilizacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W XXI wieku Polacy nadal wierzą w przesądy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 15:00
Wiara w przesądy jest tak stara jak ludzkość. Ludzkość jednak dojrzała i zeszła z drzewa, a połowa z nas nadal odczynia zabobony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piątek trzynastego". Wróżbita Maciej łamie mity

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 07:22
Pech w piątek trzynastego to mit - uważa najpopularniejszy wróżbita w Polsce - Maciej. Jego zdaniem, znacznie lepiej rozważać ten dzień pod względem numerologicznym.
rozwiń zwiń