Polityczne podsumowanie tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 18:10
Niewątpliwie jednym z najważniejszych zdarzeń tego tygodnia była próba samobójcza płk. Mikołaja Przybyła. Sprawa wywołała kontrowersje i sprowokowała dyskusję na temat tego, co dzieje się miedzy dwiema prokuraturami: generalną i wojskową.
Audio
Prokurator Mikołaj Przybył
Prokurator Mikołaj PrzybyłFoto: fot. PAP/Marek Zakrzewski

– Ta sprawa pokazuje, iż ta pseudoreforma dokonana przez rząd PO i PSL dotycząca wymiaru sprawiedliwości i oddzielenia funkcji ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego przynosi fatalne efekty – stwierdził Ryszard Czarnecki, poseł PiS, który wziął udział w debacie Jedynki podsumowującej polityczny tydzień.

– Zupełnie nie zgadzam się z oceną sytuacji posła Czarneckiego – odparł Marcin Święcicki. Dodał, że poprzedni model autorstwa ministra Ziobry zupełnie się nie sprawdzał. – Jestem za tym, żeby odpolitycznić prokuraturę. Ona ma swoje zadania wyznaczone ustawowo, konstytucyjnie i pewien sposób jej uniezależnienia od bieżącej polityki jest dla wymiaru sprawiedliwości rzeczą cenną i ważną – dodał poseł Platformy Obywatelskiej. – Nie wyolbrzymiałbym też obecnego sporu prokuratur – nadmienił gość Jedynki.

>>>Zapis debaty do przeczytania

Zdaniem Bogusława Liberadzkiego, posła SLD, sprawa jest "grubsza". – Dokonano formalnego kroku i rozdzielono prokuraturę. Wydzielono prokuraturę. Zamiast upolitycznienia została niewydolność. Z tego wynika, że ta instytucja nie działa – stwierdził Liberadzki.

Politycy dyskutowali także na temat zamieszania wokół ustawy refundacyjnej.

>>>Więcej w dźwięku

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(mb)