X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dowiedz się, jak będziesz wyglądał za 500 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 13:10
- Podobieństwo między dwójką przypadkowych ludzi jest większe niż między dwoma szympansami żyjącymi w sąsiedztwie - mówi prof. Bogusław Pawłowski.
Audio
Dowiedz się, jak będziesz wyglądał za 500 lat
Foto: Ltshears/Wikimedia Commons

Kiedy spojrzymy na nasz gatunek oczami biologa i antropologa, być może dowiemy się, czy homo sapiens – dzięki zdobyczom cywilizacyjnym – wyzwolił się spod presji selekcji naturalnej i jego ewolucja ustała. Tak uważa spora grupa badaczy. Natomiast zwolennicy tezy o kontynuacji ewolucji zwracają uwagę, że człowiek zmienia się fizycznie, nasze mózgi stają się coraz mniejsze, a przeciętny iloraz inteligencji wzrasta.

– Człowiek stworzył sobie bańkę zaawansowanej kultury, którą w pewnym stopniu izoluje się od mechanizmów selekcji naturalnej. To powoduje, że zmieniły się mechanizmy ewolucji. Człowiek jest bardzo młodym gatunkiem, mamy jakieś dwieście tysięcy lat, więc wszystko jeszcze przed nami – podkreśla prof. Bogusław Pawłowski z Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Gość "Naukowego wieczoru z Jedynką" tłumaczy, że obecnie selekcja działa na dwa sposoby: poprzez zróżnicowaną śmiertelność i zróżnicowaną płodność. A niewielkie zróżnicowanie genetycznie dowodzi, że ewolucja ludzkiego gatunku nadal trwa. – Jesteśmy nietypowym zwierzęciem na tej planecie – przypomina prof. Pawłowski.

Jaka jest przyszłość naszego gatunku i dokąd może nas zaprowadzić ewolucja? Posłuchaj całej audycji.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

(ed)

Zobacz więcej na temat: homo sapiens Katarzyna Kobylecka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polarny miś ma przodków w Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2011 16:00
Dawne zmiany klimatu sprzyjały różnym krzyżówkom niedźwiedzi. Polarne i brunatne krzyżowały się wiele razy w ciągu ostatnich stu tysięcy lat - informują naukowcy na łamach najnowszego "Current Biology".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewolucja zawsze zaczyna się od głowy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 18:20
U zwierząt najpierw ewoluuje głowa, a dopiero później zmienia się reszta ciała - opisują naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy sprawdzili, ile czasu zajmuje przemiana myszy w słonia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 09:43
Mysz żyje około 2 lat, słoń - bliżej 80. Aby ta pierwsza stała się tym drugim potrzeba – według nowych badań makroewolucji – ok. 24 mln pokoleń.
rozwiń zwiń