"Dagny. Mot Nord albo Podróż na Północ"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:40
Reportaż Wojciecha Markiewicza to próba spojrzenia na ostatni projekt Stowarzyszenia Willa Decjusza z perspektywy organizatorów, beneficjentów i magicznego miejsca: pomyślanej we włoskim stylu, kilkusetletniej willi na Woli Justowskiej w Krakowie.
Audio
Dagny. Mot Nord albo Podróż na Północ
Foto: sxc.hu/cc

Zakończony w październiku ubiegłego roku program stypendiów i wydarzeń literackich, w którym wzięło udział prawie 50-ciu pisarzy, tłumaczy, ekspertów pochodzących z Polski, Norwegii, Niemiec i Białorusi był swoistym dialogiem kultur, umocnieniem międzynarodowych kontaktów literackich, ze szczególnym uwzględnieniem wymiany artystycznej między Polską a Norwegią. Tytuł reportażu to jednocześnie tytuł antologii różnego rodzaju tekstów literackich - pokłosia podróży młodych polskich pisarzy do Stavanger w Norwegii i przyjazdu do Krakowa Norwegów - rezydentów Decjuszowskiego Pałacu w trakcie realizacji projektu.

Katarzyna Sawula, Bohdan Sławiński, Michał Zygmunt mówią o swoich utworach, ciekawych literacko, inspirowanych przekraczaniem kulturowych ograniczeń, a koordynator - współtwórca projektu, Renata Serednicka i dyrektor Danuta Glondys przybliżają szczegóły projektu podczas oprowadzania po zakamarkach Pałacu Decjusza. "Skąd ta idea i patronka -Tajemnicza, piękna Dagny Juel - Przybyszewska? Nikt, jak ona nie kojarzył nam się jednocześnie z Norwegią, emocjami, wielokulturowością, tajemnicą północnej duszy, Krakowem i Berlinem, skąd pochodzi wielu naszych byłych i obecnych rezydentów".

Projekt współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt realizowany przez Willę Decjusza w Krakowie, Został zrealizowany w zeszłym roku, był to program stypendiów i wydarzeń literackich pt. "Dagny - romans kultur".

Audycja współfinansowana ze środków przekazanych Polsce przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramachMechanizmów Finansowych, przygotowana we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.

''

/

Czytaj także

"Codzienne życie pianisty"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:54
Historia niewidomego muzyka - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raj, nie tylko dla introwertyków

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 14:00
- Nigdy nie byłem w tak spokojnym, niekomercyjnym miejscu, które przywracałoby w mojej pamięci cudowny czas dzieciństwa - mówi Maciej Wasielewski, współautor książki "81:1. Opowieści z Wysp Owczych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszywy uśmiech Pol Pota

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 16:00
W książce "Uśmiech Pol Pota" Peter Fröberg Idling odsłania tajemnicę jednej z najkrwawszych dyktatur XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrywanie Wysp Owczych

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2011 09:31
Wydanie książki "81:1." to znakomita okazja, by poznać ojczyznę farerskich szczypiornistek, które pokonały albańską reprezentację, doprowadzając do tytułowego wyniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Kapuściński – po stronie ubogich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 20:20
- Kapuściński to była ta szkoła dziennikarska, która kazała "podchodzić blisko", żyć życiem ludzi, których opisywał – mówi Mirosław Ikonowicz, autor książki "Hombre Kapuściński".
rozwiń zwiń