X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najpiękniejsza piosenka świata...

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 20:30
...to "What a Wonderful World". Przynajmniej zdaniem Williego Nelsona, Roda Stewarta, Steviego Wondera Michaela Bulbe, Evy Cassidy i Adama Halbera, który poświęcił przebojowi Louisa Armstronga swój kolejny jedynkowy felieton.
Audio
Louis Armstrong
Louis ArmstrongFoto: World-Telegram staff photographer/CC

To był rok 1968. Kulturowy rytm wyznaczały w Ameryce raistowskie ekscesy, manifestacje przeciwko wojnie w Wietnamie oraz hipisowskie protest songi. A tu stary jazzman śpiewa cukierkową piosenkę, o tym że "Świat jest piękny", drzewa zielone, obłoki białe, a ludzie ściskają się, pozdrawiają i kochają.  Nic dziwnego, że wykonania "What a Wonderful Love" odmówił modny crooner Tony Bennett.

Wobec tego autor piosenki, Bob Thiele zwócił się do Louisa Armstronga, który - wobec braku zainteresowania tradycyjnym jazzem - poszukiwał właśnie nowego wizerunku. Sęk w tym, że nawet szefowie jego nowej wytwórni ABC nie wierzyli w sukces sielankowej piosenki i odmówili jej promowania w USA. Tak więc w Ameryce piosenkę wydano na singlu dopiero w 1988 roku (po sukcesie wykorzystującego ją filmu "Good Morning Vietnam"), a i tak dotarła ona zaledwie do 32. miejsce listy bestsellerów.

Za to w Wielkiej Brytanii "What a Wonderful World" wspięło się na sam szczyt już w 1968 roku. W rezultacie wiekowy jazzman zaproszony został na trasę koncertową, za którą zapłacono mu - niebotyczną wówczas - kwotę 20 tysięcy dolarów.

I tak jeden z najbardziej doświadczonych przez los i zarazem najbardziej pogodnych muzyków XX wieku osiągnął komercyjny sukces pod sam koniec swej niesamowitej kariery. Trzy lata później Louis Amrstrong umarł na chorobę serca... 

Zachęcamy do wysłuchania całego felietonu Adama Halbera.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchajcie niezwykłego duetu Anny Jantar i Zbigniewa Hołdysa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 07:00
Piosenkę "Ktoś między nami" przypomnieli ostatnio Natalia Kulska z Mietkiem Szcześniakiem i Tatiana Okupnik z Krzysztofem Kiljańskim. Nawet Zbigniew Hołdys nie wstydzi się już - wyjątkowo popowego, jak na lidera Perfectu - przeboju.
rozwiń zwiń