Co zrobić, gdy nie masz PIT-u 11?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 11:55
Pracodawca ma obowiązek wysłać każdemu pracownikowi PIT 11. Na tej podstawie rozliczamy się z fiskusem. Co jednak zrobić, gdy tego formularza nie otrzymamy?
Audio
Co zrobić, gdy nie masz PIT-u 11?
Foto: Glow Images/East News

 Jeden z słuchaczy radiowej Jedynki nie otrzymał od swojego pracodawcy dokumentów wymaganych do rocznego rozliczenia z podatku. Co wtedy zrobić pyta Krzysztof Rzyman Dominikę Dragan-Berestecką z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

- Brak PIT-a 11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się z podatku. Trzeba samemu wyliczyć potrzebne dane. Można to zrobić na kilka sposobów – radzi Dominika Dragan-Berestecka.

Najłatwiej wyliczeń dokonać na podstawie comiesięcznych pasków płacowych. Tam znajdują się wszystkie potrzebne informacje. Jednak nie zawsze mamy takie dokumenty. W takim przypadku trzeba radzić sobie inaczej.

- Przychód możemy oszacować na podstawie umowy o pracę. Dużym problemem jest natomiast  określenie pobranych zaliczek oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne – ostrzega  specjalistka.

Niestety i tak należy postarać się oszacować te dane i wypełnić PIT. Warto także do rozliczenia dołączyć informację, że mimo obowiązku jaki ciąży na pracodawcy nie otrzymaliśmy PIT-u 11. Wtedy możliwe, że urząd wezwie nas do skorygowania wyliczeń, ale nie powinniśmy być obciążeni konsekwencjami ewentualnych nieścisłości.

W audycji "Biznes w Jedynce" również o tym jakie konsekwencje dla rynku lekow ma nowa ustawa refundacyjna.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wypełniasz PIT? Oto najczęstsze błędy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 08:45
Średnio co piąty podatnik popełnia błędy, sporządzając zeznanie roczne. Od lat mylimy się w tych samych miejscach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prostytucja w picie?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 07:18
Darowizna, spadek i wieloletnie oszczędności - to najpopularniejsze powody wyjaśnienia pochodzenia dodatkowych dochodów podatników. Coraz rzadziej tłumaczą się prostytucją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracodawco śpiesz się!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 10:24
Pracodawcy mają jeszcze tylko dwa dni na wydanie pracownikom formularza PIT 11, czyli zestawienia ubiegłorocznych dochodów i pobranych zaliczek.
rozwiń zwiń