Coraz więcej dzieci cierpi na emocjonalną anemię!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 08:15
- Młodzi ludzie mają ogromne braki emocjonalne i intelektualne, bo rodzice nie mają dla nich czasu - tłumaczy Irena Koźmińska, pomysłodawczyni akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
Audio
Coraz więcej dzieci cierpi na emocjonalną anemię
Foto: Glow Images/East News

Skutki są takie, że coraz więcej dzieci nie potrafi mówić. - Zbyt mało czasu spędzają na rozmowie i zabawie z bliskimi - wyjaśnia Koźmińska. Tymczasem 20 minut dziennie wystarczy, by twoje dziecko rosło zdrowo.

Najlepszym sposobem na spędzenie tego czasu jest czytanie książek. - To znakomita metoda na podnoszenie poziomu intelektualnego  psychicznego dziecka. Czytanie ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny i moralny. Właściwie to załatwia nam ono tyle spraw wychowawczych, że nic, tylko czytać – stwierdza Irena Koźmińska, która zapoczątkowała ogólnopolską inicjatywę czytania dzieciom.

- Kedyś w poczekalni u dentysty trafiłam na artykuł, który mnie tak bardzo poruszył i tak zainspirował, że na nowo wprowadziłam czytanie do naszego domu - opowiada gość "Sygnałów dnia". Niedługo potem powstała fundacja, która zajęła się propagowaniem akcji. - Zajmujemy się także zdrowiem emocjonalnym dzieci. Zależy nam, by wyrastały na osoby szczęśliwe, zrównoważone, wszechstronnie wykształcone, kulturalne – podkreśla Koźmińska.

Zwraca uwagę, że coraz popularniejsze audiobooki mogą nas czasem wyręczyć, ale nas nie zastąpią. Dlatego, że dla dziecka najważniejszy jest kontakt z rodzicem. - Zdrowie emocjonalne w dużej mierze zależy od więzi, od bliskości, od wspólnie spędzanego czasu - tłumaczy gość Jedynki.

Często bywa tak, że dorosły nie wie jak ma rozmawiać ze swoim dzieckiem. To głównie problem ojców. - gdy już wciągniemy się w to codzienne czytanie, to potem pojawia się tyle tematów książkowych i pozaksiążkowych, że dialog z własnym dzieckiem staje się łatwiejszy. Szczególnie w przypadku starszych dzieci – wyjaśnia Irena Koźmińska.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

(mb)

Akcja społeczna "Cała Polska Czyta Dzieciom" ma już ponad dziesięć lat. Od początku kampanię wspiera Polskie Radio, które podczas dzisiejszej gali w Teatrze Dramatycznym zostanie uhonorowane specjalną nagrodą "Partnera Dziesięciolecia".

Relacja z tego wydarzenia na antenie Jedynki dziś o godz. 21.05.

Zobacz więcej na temat: dzieci anemia POLSKA rodzice
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zanurzyć dziecko w język

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2009 08:29
Dzieci, którym się głośno czyta, mają większy zasób słów i pojęć, łatwiej budują zdania, ba, nawet lepiej sobie radzą z matematyką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrodzono czytających dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 13:30
Bohdan Butenko został laureatem Nagrody Specjalnej Fundacji "ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama Nieidealna - po raz trzeci

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 16:52
Dzisiaj przyglądamy się sobie - odkrywając sekrety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziecko w sieci" reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 11:53
Wtorek, 17 maja 2011, godzina 20.10, Program 1 Polskiego Radia
Magazyn Reporterów prowadzi Jerzy Zawartka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po raz dziesiąty "Cała Polska czyta dzieciom"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 15:59
Maluchy, którym się czyta, są nie tylko bystrzejsze od swoich rówieśników. Wspólna lektura to także źródło pozytywnych emocji.
rozwiń zwiń