Krzysztof Krawczyk jako polski Tom Jones?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 10:00
Jedynemu walcowi angielskiemu w dorobku Trubadurów poświęcony był kolejny Jedynkowy felieton Adama Halbera. Domyślacie się już Państwo o jaką piosenkę chodzi?
Audio
Krzysztof Krawczyk
Krzysztof KrawczykFoto: prezydent.pl

"Byłaś tu" stało się jednym z największych przebojów Trubadurów, choć  utwór ten zupełnie nie pasował do swojej epoki. - Umiejętności wokalne Krzyśka Krawczyka zasługiwały na coś więcej niż chóralne śpiewanie, które było wówczas modne, bo to była przecież epoka Beatlesów - wspomina kompozytor Ryszard Poznakowski. - Napisałem więc coś w stylu Toma Jonesa...

"Byłaś tu" okazało się preludium do solowej kariery Krawczyka, ale też - jak wiele piosenek Trubadurów - kompozytorskim popisem Poznakowskiego. Mamy tu i rytm walca angielskiego, i partię fortepianową nawiązującą do muzyki Czajkowksiego, i kontrapunktującą popisy solisty żeńską wokalizę.

Pozostali Trubadurzy nie wierzyli w sukces tak bardzo "nie-bigbitowej" piosenki. Czas pokazał, jak bardzo się mylili. "Byłaś tu" stało się evergreenem, a, gdy zespół reaktywował się w 1993 roku, właśnie ta piosenka posłużyła jako egzamin dla nowego wokalisty.

Więcej - m.in. o poszukiwaniu tekstu przeboju, początkach zespołu Trubadurzy i o szarlotce mamy Krzysztofa Krawczyka - w nagraniu felietonu Adama Halbera.

Czytaj także

Opowieść Trubadura

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 10:00
– Próbowaliśmy znaleźć oryginalny image. Krawczyk powiedział, że przecież każdy chłopak chciał być kiedyś muszkieterem - opowiadał w Trójce Trubadur Ryszard Poznakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krawczyk: nie miałem sumienia im odmówić

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 14:47
Popularny wokalista rozstał się z Trubadurami ponad 30 lat temu. 27 listopada zaśpiewa z dawnymi kolegami w stołecznej Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń