Sterylizacja zwierząt ratuje im życie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 16:45
Kastrując psy i koty nie robimy im krzywdy. Domowe zwierzęta dzięki sterylizacji nie chorują, a bezdomne nie mnożą się w sposób niekontrolowany.
Audio
Sterylizacja zwierząt ratuje im życie
Foto: fot. Tilo Hauke/Wikimedia Commons/CC

Schroniska dla zwierząt są przepełnione. Choć wiele osób adoptuje bezdomne psy i koty, to każdego dnia do zwierzęcych przytuilisk trafiają kolejne. Psy i koty mieszkające w naszych miastach mają żywności pod dostatkiem. Potrafią bardzo sprawnie wyciągać pożywienie ze śmietników, często są dokamiane (i tak powinno być). Mając jedzenie rozmnażają się w sposób niekontrolowany i potem zapełniają schroniska.

Najlepszą metodą ograniczenia przyrostu bezdomnych czworonogów jest ich sterylizacja - mówi gość Jedynki (Cztery Pory Roku) Dorota Szulc Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika Cztery Łapy. Polskie prawo nakłąda na gminy obowiązek włączenia się w działania na rzecz ograniczenia populacji bezdomnych zwierząt. Zajmują się tez tym liczne fundacje, które na ten cel mają takze pieniądze z Unii Europejskiej.

Sterylizacja zwierząt nie jest czynieniem im krzywdy. Wszystkie badania pokazują, że suczki i kocice po takich zabiegach nie chorują na nowotwory narządów rodnych. A wykastrowane psy są spokojniejsze, nie uciekają za mającą cieczkę suczką.

Panuje też przekonanie, że wysterylizowane zwierzęta szybko tyją. Na to także jest metoda: odpowiednia dieta i dużo ruchu. A ruch, spacer z psem przyda sie także i jego właścicielom.W końcu to samo zdrowie.

Rozmawiał Zygmunt Chajzer.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak