Owce, piłka nożna i wspomnienie o Wikingach

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 10:03
Wyspy Owcze zamieszkuje jedynie około 50 tysięcy ludzi. Robią oni jednak wszystko, by rozwijać swoją kulturę.
Audio
Stolica kraju Thorshavn
Stolica kraju ThorshavnFoto: Wikipedia

Łukasz Łach, który prowadzi największy w Polsce portal o Wyspach Owczych, Faroe.pl, tłumaczył w "Czterech porach roku" w radiowej Jedynce, że jest to terytorium duńskie, które cieszy się bardzo dużą autonomią, kulturową i polityczną. Zauważył, że mieszkańcy Wysp Owczych - ok. 50 tys. ludzi - to osobny naród, który żyje pod duńskimi rządami. Diaspora w Danii liczy ok. 10-15 tys. Farerów.
- Z jednej strony są to potomkowie Wikingów, z drugiej także Celtów i Irlandczyków. Islandczycy, próbując dokuczyć Farerom, mówią, że to jest ta mniej odważna część Wikingów, która bała się tak daleko zapuścić na północ i została na Wyspach Owczych - podkreślił.

Marcin Michalski, współautor pierwszej polskiej książki reportażowej o Wyspach Owczych, zaznaczył, że pogoda w tym rejonie jest bardzo zmienna. Zimy nie są tak srogie jak w Polsce, a lata nie są tak upalne, jak na reszcie kontynentu europejskiego.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia zachęcał do odwiedzenia Wysp Owczych, podkreślał, że ich mieszkańcy są bardzo ciekawi i podejmują wiele interesujących inicjatyw.

- Jest tam orkiestra symfoniczna, co miesiąc wychodzą trzy, cztery albumy muzyczne nagrywane przez lokalnych pieśniarzy. Farerzy mają trzy rozgłośnie radiowe, jest kanał telewizyjny, mają swoje programy - jeden z nich, o kulturze, prowadzi piłkarz  - podsumował.

O miłości do piłki nożnej mieszkańców Wysp Owczych posłuchaj w dźwięku!

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gigantyczna kara dla duńskiego pseudokibica

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 16:28
Duński pseudokibic, który w czerwcu 2007 roku w trakcie meczu zaatakował sędziego, zapłaci blisko 1,7 mln koron (około 250 tys. euro) odszkodowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duńczycy nie chcą oglądać meczów na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 14:03
Zainteresowanie duńskich kibiców meczami swej drużyny na Ukrainie jest znikome - poinformowała duńska federacja piłkarska (DBU).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rywale Polaków na Euro w dobrej formie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 07:00
W rozegranym w środę meczu towarzyskim z dobrej strony pokazali się Rosjanie, którzy są grupowymi rywalami reprezentacji Polski na Euro 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duńscy kibice wolą mieszkać w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 10:21
Duńscy kibice zdecydowali, że główny obóz podczas Euro 2012 (8 czerwca - 1 lipca) zorganizują w Krakowie, skąd będą dojeżdżać na mecze do Lwowa.
rozwiń zwiń