Bojkot Euro to zagrywka PiS-u?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 08:15
Zdaniem Pawła Wrońskiego do bojkotu Euro raczej nie dojdzie. – Jarosław Kaczyński nie chce pomóc Julii Timoszenko, ale zaszkodzić Donaldowi Tuskowi – stwierdził gość Jedynki.
Audio
  • Paweł Wroński i Tomasz Wróblewski o bojkocie Euro 2012
Paweł Wroński
Paweł WrońskiFoto: PR/W. A. Jurzyk

W opinii Tomasza Wróblewskiego PiS obawia się, że początek Euro przyćmi wszelkie działania polityczne. – Nikt nie chciałby rozmawiać o Smoleńsku, o progach emerytalnych w momencie kiedy wszyscy będą żyli mistrzostwami piłki nożnej - uważa publicysta. – Odwrócenie tego i doprowadzenie do tego, że kamer będą sprawdzały listę obecności na stadionach i odpytywały czy chcemy zamordowania Tymoszenki czy nie daje Kaczyńskiemu szansę zaistnienia – tłumaczy Wróblewski.

W związku z wydarzeniami politycznymi na Ukrainie oraz sytuacją uwięzionej liderki opozycji Julii Tymoszenko Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za bojkotem rozgrywanych na Ukrainie meczy Mistrzostw Europy w piłce nożnej oraz za dalszą presją na władze ukraińskie. W oświadczeniu PiS napisano, że działania rządu ukraińskiego wobec opozycji, a zwłaszcza sposób traktowania Julii Tymoszenko w zakładach karnych, w których przebywa, powinny spotkać się ze stanowczą reakcją polskich, jak i europejskich polityków.

Zdaniem PiS, polski rząd powinien również zagrozić bojkotem ukraińskiej części mistrzostw. Partia Jarosława Kaczyńskiego uważa, że odpowiednie instytucje europejskie powinny przygotować scenariusz odebrania Ukrainie prawa do organizacji powierzonej jej części Mistrzostw Europy i przeniesienia jej do innego kraju.

W ramach protestu na mecze EURO 2012 rozgrywane na Ukrainie nie wybierają się też zachodni politycy, wśród nich szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i inni unijni komisarze.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Roman Czejarek.

(mb)

Czytaj także

Teraz Smuda będzie się modlił

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 00:40
- Najdłużej wahałem się przy wyborze obrońców i napastników - przyznał trener Franciszek Smuda po ogłoszeniu w Warszawie szerokiej kadry na mistrzostwa Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk o bojkocie Euro: to jest gol samobójczy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 15:02
- Wezwanie do bojkotu Euro 2012 na Ukrainie zgłoszone przez prezesa PiS uważam za fatalne rozpoczęcie mistrzostw - oświadczył premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za bojkotem, ale przeciw odwołaniu Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 15:09
Poseł PiS i były bramkarz reprezentacji Polski Jan Tomaszewski uważa, że potrzebny jest polityczny bojkot mistrzostw na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka kadra - taki przebój

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 17:26
Franciszek Smuda nikogo specjalnie nie zaskoczył wyborem kadry na Euro 2012. Okazał się on równie żenujący, co wybór przeboju "Biało-czerwonych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes FIFA potępia bojkot Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 19:18
Szef Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Joseph Blatter skrytykował polityków, którzy nawołują do bojkotu ukraińskiej części Euro 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ukraina nie dotrzymała obietnic złożonych UE"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 07:43
Jacek Protasiewicz (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego): Nie wybieram się na mecze Euro 2012 na Ukrainie.
rozwiń zwiń