Śladami Gustava Klimta

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 08:00
Zapraszamy na spacer po wystawie prac Klimta w Muzeum Wiedeńskim. To jedna z kilku ważnych ekspozycji zorganizowanych w stolicy Austrii z okazji 150. rocznicy urodzin artysty.
Audio
Gustav Klimt Die Music
Gustav Klimt "Die Music"Foto: essentialart.com

Dlaczego wiele prac Gustava Klimta wywoływało skandale? Czy słynny "Pocałunek" to na pewno obraz pokazujący miłość idealną? Ile Klimt miał wzrostu, jak dbał o formę i jak się ubierał?

Dowiesz sie słuchając "Radiowej akademii kultury" Magdy Mikołajczuk.

Gustav Klimt to austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu. Stał się głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych, kiedy to w 1897 oficjalnie odrzucił kanony akademickie i wspólnie z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich - Secesję, z którą był związany do 1905 roku.

Celem Klimta było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, tzn. wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Jego dzieła stały się inspiracją dla prac wielu nowoczesnych artystów.

Zobacz więcej na temat: KULTURA malarstwo Austria

Czytaj także

Zmarła spadkobierczyni bezcennych obrazów Klimta

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 11:46
Maria Altmann miała 82 lata, gdy wystąpiła do rządu austriackiego o zwrot zagrabionych przez nazistów portretów swojej ciotki, słynnej muzy Gustava Klimta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileuszowy rok Gustava Klimta w Austrii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 15:31
W Austrii rozpoczął się rok jubileuszowy artysty, który był najwybitniejszym przedstawicielem secesji i jednym z najlepszych portrecistów pięknych kobiet.
rozwiń zwiń