Poznaj zwycięzców konkursu "Melchiory 2012"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 20:00
Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Hannie Bogoryja Zakrzewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Audio

Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz, Maciej Drygas.

Hanna Bogoryja Zakrzewska otrzymała statuetkę "Melchiora" i nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych "za poruszające reportaże, których bohaterowie zmagają się z nieuchronnością losu. Ich niezłomna postawa staje się źródłem nadziei i siły dla nas - reportażystów i słuchaczy".

Hanna
Hanna Bogoryja Zakrzewska

W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło uhonorować statuetką "Melchiora" Jerzego Kalinę z TVP Białystok "za pokazanie, że z każdego nieszczęścia, z każdego upadku można się dźwignąć z pomocą ludzi albo Boga. Albo i jednego, i drugiego".

Jerzy
Jerzy Kalina (TVP Białystok)

W kategorii Premiera Roku jury przyznało dwie równorzędne nagrody reportażom:  

- "Listy Brazylia – Polska" Katarzyny Błaszczyk (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) „za pasję dokumentalisty, który z wnikliwością archeologa przywołuje dźwiękiem zapomniane światy”;  

- "Zamknięta" Cezarego Galka (Polskie Radio Zachód w Zielonej Górze) „za powrót do prawd najprostszych – wiary, nadziei i miłości – przekazanych w pełnej prostoty, a jednocześnie precyzyjnej formie”.

Wyróżnieni w tej kategorii otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4 500 zł i statuetki Srebrnego Melchiora.

Cezary Galek będzie bohaterem najbliższego "Spotkania z Reportażem" w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24 w czwartek, 31 maja o godz. 18.00. O oprawę muzyczną spotkania z laureatem zadbają Elżbieta Sieradzińska (śpiew) i Jan Kaczorek (gitara).

***

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.

Czytaj także

Czym żyją małe miasteczka? Nagrodzone reportaże

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 17:21
Katarzyna Błaszczyk laureatką II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Miasteczko 2011". Dziennikarka Studia Reportażu i Dokumentu zaprezentowała reportaż "Orkiestra mandolinistów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "MELCHIORY 2012"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 06:00
Studio Reportażu i Dokumentu ogłasza VIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2012".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z Reportażem - Hanna Bogoryja Zakrzewska "Trzeba walczyć"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 10:45
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24 w Warszawie, czwartek 29 marca 2012, godzina 18.00. Hanna Bogoryja Zakrzewska gościem „Spotkania z Reportażem”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gala Reportażystów Polskich Melchiory 2012

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 12:30
W najbliższą sobotę, 26 maja, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się VIII Gala Polskich Reportażystów „MELCHIORY 2012”. Organizatorami uroczystości są Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz Polskie Radio Białystok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarka Polskiego Radia nagrodzona za reportaż

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 14:36
Hanna Bogoryja Zakrzewska, dziennikarka Polskiego Radia została laureatką drugiej nagrody na 12. Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Radiowej w Iranie.
rozwiń zwiń