Poznaj zwycięzców konkursu "Melchiory 2012"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 20:00
Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Hannie Bogoryja Zakrzewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Audio

Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz, Maciej Drygas.

Hanna Bogoryja Zakrzewska otrzymała statuetkę "Melchiora" i nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych "za poruszające reportaże, których bohaterowie zmagają się z nieuchronnością losu. Ich niezłomna postawa staje się źródłem nadziei i siły dla nas - reportażystów i słuchaczy".

Hanna
Hanna Bogoryja Zakrzewska

W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło uhonorować statuetką "Melchiora" Jerzego Kalinę z TVP Białystok "za pokazanie, że z każdego nieszczęścia, z każdego upadku można się dźwignąć z pomocą ludzi albo Boga. Albo i jednego, i drugiego".

Jerzy
Jerzy Kalina (TVP Białystok)

W kategorii Premiera Roku jury przyznało dwie równorzędne nagrody reportażom:  

- "Listy Brazylia – Polska" Katarzyny Błaszczyk (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) „za pasję dokumentalisty, który z wnikliwością archeologa przywołuje dźwiękiem zapomniane światy”;  

- "Zamknięta" Cezarego Galka (Polskie Radio Zachód w Zielonej Górze) „za powrót do prawd najprostszych – wiary, nadziei i miłości – przekazanych w pełnej prostoty, a jednocześnie precyzyjnej formie”.

Wyróżnieni w tej kategorii otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4 500 zł i statuetki Srebrnego Melchiora.

Cezary Galek będzie bohaterem najbliższego "Spotkania z Reportażem" w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24 w czwartek, 31 maja o godz. 18.00. O oprawę muzyczną spotkania z laureatem zadbają Elżbieta Sieradzińska (śpiew) i Jan Kaczorek (gitara).

***

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym żyją małe miasteczka? Nagrodzone reportaże

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 17:21
Katarzyna Błaszczyk laureatką II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Miasteczko 2011". Dziennikarka Studia Reportażu i Dokumentu zaprezentowała reportaż "Orkiestra mandolinistów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "MELCHIORY 2012"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 06:00
Studio Reportażu i Dokumentu ogłasza VIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2012".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z Reportażem - Hanna Bogoryja Zakrzewska "Trzeba walczyć"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 10:45
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24 w Warszawie, czwartek 29 marca 2012, godzina 18.00. Hanna Bogoryja Zakrzewska gościem „Spotkania z Reportażem”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gala Reportażystów Polskich Melchiory 2012

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 12:30
W najbliższą sobotę, 26 maja, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się VIII Gala Polskich Reportażystów „MELCHIORY 2012”. Organizatorami uroczystości są Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz Polskie Radio Białystok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarka Polskiego Radia nagrodzona za reportaż

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 14:36
Hanna Bogoryja Zakrzewska, dziennikarka Polskiego Radia została laureatką drugiej nagrody na 12. Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Radiowej w Iranie.
rozwiń zwiń