Wiemy, dlaczego niektórzy źle się czują oglądając filmy w 3D

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 12:00
Zawroty głowy, nudności, ból oczu – tak niektórzy reagują na trójwymiarowy obraz.
Audio
Kino 3D
Kino 3DFoto: Frankie Roberto/Wikimedia Commons

Bywa, że osoby oglądające obraz w trójwymiarze czują dyskomfort, ponieważ kiedy widzą głębię w kinie 3D nadal skupiają wzrok na obrazie, który jest płaski. - Tymczasem nasze oczy usilnie próbują skupić się na tym, co jest blisko nas – tłumaczy Maciej Skorka z Laboratorium Zaawansowanych Technologii Komputerowych w Psychologii Instytutu Psychologii PAN.

Sposób prezentacji treści trójwymiarowych stosowany obecnie został wymyślony jeszcze w 1838 roku przez Charlesa Wheatstona, który opracował pierwszy stereoskop. - Doszedł do wniosku, że rozsunięcie dwóch bardzo zbliżonych do siebie obrazów powoduje, że gdy połączymy je w ten sposób, że jeden i drugi będzie widziany osobno, nasz mózg stworzy złudzenie głębi - tłumaczy ekspert.

/

Dowiedz się dlaczego niektórzy czują się źle oglądając film w 3D >>>Posłuchaj rozmowy z dr Bożeną Grechuta, specjalistką chorób oczu z Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” i z Maciejem Skorką z Laboratorium Zaawansowanych Technologii Komputerowych w Psychologii Instytutu Psychologii PAN, którzy byli gośćmi "Czterech pór roku".

Rozmawiała Karolina Rożej.

(mb)

Zobacz więcej na temat: Karolina Rożej zdrowie

Czytaj także

Wielki postęp - zabiegi okulistyczne w technice 3D

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 20:16
W Portugalii przeprowadzono pierwsze na świecie operacje okulistyczne w technice 3D. - To wielki krok naprzód - przekonują lekarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3D niebezpieczne dla maluchów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 15:00
Zaburzenia kognitywne, problemy ze wzrokiem - to tylko niektóre potencjalnie nieodwracalne efekty oglądania trójwymiarowych obrazów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy 3D bezpieczne dla oczu, ale...

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 21:00
- Filmy 3D nie są szkodliwe dla narządu wzroku, jeśli tylko oglądamy je w umiarkowanym stopniu – mówi prof. Jerzy Szaflik, konsultant krajowy ds. okulistyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drukowanie 3D przyszłością muzeów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 13:35
Technika drukowania trójwymiarowego przy użyciu proszków metalicznych i mineralnych pomoże w wymianie eksponatów muzealnych pomiędzy muzeami świata.
rozwiń zwiń