Magda Gessler: o tym, co jemy, decydują ludzie bez smaku

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 10:00
Gość Jedynki podkreśla, że kucharze są takimi samymi twórcami jak malarze. Ale żeby tworzyć dobre, piękne, nowe smaki potrzebny jest talent. Jedni go mają, inni nie...
Audio
Magda Gessler - polska malarka, restauratorka, właścicielka i współwłaścicielka kilkunastu restauracji.
Magda Gessler - polska malarka, restauratorka, właścicielka i współwłaścicielka kilkunastu restauracji.Foto: magdagessler.pl

- W Lublinie przygotowywaliśmy kolację w restauracji i pewne danie bardzo się przypaliło młodym kucharkom. Rozpoznała to tylko jedna ze spożywających je osób, choć spalenizna i swąd były wyraźne - opowiada Magda Gessler. Z kuchnią jest jak ze sztuką: albo się ją czuje, albo nie.

Restauratorka przyznaje zarazem, że coraz więcej Polaków zwraca uwagę na to, co i w jaki sposób spożywa. Choć, jak podkreśla, całym światem, również tym kulinarnym, rządzą silniejsi. - Niezawsze rządzi smak. Czasami władzę mają ci, którzy mają mocniejsze lobby ekonomiczne. Tym samym to oni decydują w pewnym stopniu o tym, co my jemy. Nie chodzi o to, żebyśmy jedli to, co zdrowe, lecz to, co im się będzie opłacało - ubolewa.

Posłuchaj, czym Magda Gessler zaskoczyła Jacquesa Chiraca, który pewnego wieczoru odwiedził jej restaurację. Rozmawiał Michał Montowski.

(mb)

Czytaj także

Przysmak z chorych kaczek specjalnością Magdy Gessler?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2011 12:50
Sprzeciwiamy się promowaniu Foie Gras, które jest daniem sporządzonym z niewyobrażalnego bólu i cierpienia milionów ptaków rocznie - pisze fundacja Viva! I atakuję restauratorkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A najlepsza europejska restauracja to...

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 14:38
Słynny kulinarny przewodnik Michelin przyznał tylko jedno nowe trzygwiazdkowe wyróżnienie za ubiegły rok. Otrzymał je szef kuchni i właściciel restauracji w Alpach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak gotować, by zużywać mniej prądu?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 10:45
Przestrzegając tych zasad zaoszczędzisz na energii nawet tysiąc złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na tradycyjną polską kuchnię

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 14:42
Sushi z ziemniakami, ogórkiem i śledzikiem? To raczej zakręcona kuchnia. Ale kuchnia ma być smaczna, Więc jeśli to sushi z ogórkiem jest smaczne, to czemu nie. A może stare polskie potrawy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Student w połączeniu z kuchnią to wybuchowa mieszanka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 08:00
Niezdrowa, ale smaczna i przede wszystkim tania - razem z naszą reporterką Kasią Tarnopolską zgłębiliśmy tajniki kuchni studenckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuchnia wielkiej restauracji od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 17:09
Podobno w profesjonalnej restauracji najbardziej niezbędnymi przyrządami są łyżki i ...rózga. Żeby sprawdzić o co chodzi, razem z naszym reporterem Błażejem Prośniewskim zajrzeliśmy na zaplecze jednej z takich fabryk potraw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowiedz się, jak ugotować coś z niczego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 10:30
13 czerwca do księgarń trafi nietypowy poradnik zatytułowany "Ekonomia gastronomia". Książka zawiera przepisy potraw, które można przygotować z resztek jedzenia.
rozwiń zwiń