Karol Okrasa podpowiada jak przyrządzać ryby

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 11:27
Najlepiej kupić rybę wypatroszoną. – Bo im wcześniej jest wypatroszona, tym ta świeżość jest zachowana dłużej. Ryba bardzo szybko się psuje – podpowiada Okrasa.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Ryby należy przechowywać w lodzie. – To nie jest stan zamrożony, ale mocno schłodzony. Temperatura powinna być zbliżona do warunków, w jakich ta ryba żyje – tłumaczy kucharz. Kiedy patroszymy rybę, powinniśmy zwracać uwagę, żeby czyste mięso ryby miało jak najkrótszy kontakt z tym, co chcemy z niej usunąć.

Skrobać rybę można nożem, ale także widelcem czy kapslem. – Są takie specjalne szczotki, które to ułatwiają – podpowiada Karol Okrasa. – Jeśli nie potrzebujemy skóry na rybie, wystarczy ją zdjąć razem z łuskami – dodaje.

Rybę powinniśmy doprawić solą i pieprzem przed samym smażeniem. – Sól ma właściwości higroskopijne, co jest ważne z punktu widzenia soczystości ryby. Sól zabiera wodę – wyjaśnia Karol Okrasa.

Dlatego rybę najlepiej przyprawić chwilę przed wrzuceniem jej na patelnię. Smażyć powinniśmy na oliwie z oliwek zrobionej z wytłoczyn oliwnych. - Ta oliwa nadaje się do smażenia w wyższych temperaturach – dodaje Okrasa. Gość Jedynki poleca smażenie ryb na klarowanym maśle. – Aby poczuć smak świeżej ryby, powinniśmy smażyć ją bez panierki – podkreśla mistrz kulinarny. Smak uzupełnić można, wrzucając na patelnię ząbek czosnku lub plaster cytryny.

Rozmawiał Wiesław Molak.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Moda na tradycyjną polską kuchnię

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 14:42
Sushi z ziemniakami, ogórkiem i śledzikiem? To raczej zakręcona kuchnia. Ale kuchnia ma być smaczna, Więc jeśli to sushi z ogórkiem jest smaczne, to czemu nie. A może stare polskie potrawy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magda Gessler: o tym, co jemy, decydują ludzie bez smaku

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 10:00
Gość Jedynki podkreśla, że kucharze są takimi samymi twórcami jak malarze. Ale żeby tworzyć dobre, piękne, nowe smaki potrzebny jest talent. Jedni go mają, inni nie...
rozwiń zwiń