Karol Okrasa podpowiada jak przyrządzać ryby

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 11:27
Najlepiej kupić rybę wypatroszoną. – Bo im wcześniej jest wypatroszona, tym ta świeżość jest zachowana dłużej. Ryba bardzo szybko się psuje – podpowiada Okrasa.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Ryby należy przechowywać w lodzie. – To nie jest stan zamrożony, ale mocno schłodzony. Temperatura powinna być zbliżona do warunków, w jakich ta ryba żyje – tłumaczy kucharz. Kiedy patroszymy rybę, powinniśmy zwracać uwagę, żeby czyste mięso ryby miało jak najkrótszy kontakt z tym, co chcemy z niej usunąć.

Skrobać rybę można nożem, ale także widelcem czy kapslem. – Są takie specjalne szczotki, które to ułatwiają – podpowiada Karol Okrasa. – Jeśli nie potrzebujemy skóry na rybie, wystarczy ją zdjąć razem z łuskami – dodaje.

Rybę powinniśmy doprawić solą i pieprzem przed samym smażeniem. – Sól ma właściwości higroskopijne, co jest ważne z punktu widzenia soczystości ryby. Sól zabiera wodę – wyjaśnia Karol Okrasa.

Dlatego rybę najlepiej przyprawić chwilę przed wrzuceniem jej na patelnię. Smażyć powinniśmy na oliwie z oliwek zrobionej z wytłoczyn oliwnych. - Ta oliwa nadaje się do smażenia w wyższych temperaturach – dodaje Okrasa. Gość Jedynki poleca smażenie ryb na klarowanym maśle. – Aby poczuć smak świeżej ryby, powinniśmy smażyć ją bez panierki – podkreśla mistrz kulinarny. Smak uzupełnić można, wrzucając na patelnię ząbek czosnku lub plaster cytryny.

Rozmawiał Wiesław Molak.

(mb)

Czytaj także

Moda na tradycyjną polską kuchnię

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 14:42
Sushi z ziemniakami, ogórkiem i śledzikiem? To raczej zakręcona kuchnia. Ale kuchnia ma być smaczna, Więc jeśli to sushi z ogórkiem jest smaczne, to czemu nie. A może stare polskie potrawy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magda Gessler: o tym, co jemy, decydują ludzie bez smaku

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 10:00
Gość Jedynki podkreśla, że kucharze są takimi samymi twórcami jak malarze. Ale żeby tworzyć dobre, piękne, nowe smaki potrzebny jest talent. Jedni go mają, inni nie...
rozwiń zwiń