Po co szukać prawdy w historycznych filmach?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 12:00
- Film robi się by "sprzedać" ciekawą opowieść - opowiada prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski. - Ona nie musi być "życiowa".
Audio
Po co szukać prawdy w historycznych filmach?
Foto: Kadr z filmu "Krzyżacy" w reż Aleksandra Forda/Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi

Niektóre błędy historyczne nie tyle drażnią gościa "Lata z Radiem", co go śmieszą. Chociażby te z kinematografii lat. 70., gdy naginało się fakty by uczynić zadość "propagandzie sukcesu". Jednym z przykładów jest legendarny Janosik, który rabował bogatych by wesprzeć biednych. Według twórców serialu (1973) miał być dobry, mądry i przystojny, a tymczasem był zwykłym złodziejaszkiem. 

- Czasem filmy mają zarobić pieniądze, a czasem sprzedać jakąś wizję propagandową, jak ma to miejsce w "Krzyżakach" Aleksandra Forda (1960). Jagiełło nosi tam zegarek - opowiada profesor Kopczyński. - Tymczasem pierwszym polskim wodzem, który nosił zegarek na ręku podczas bitwy był Jan Zamojski, pod Byczyną.

Ale nie tylko Polacy naginają prawdę historyczną, by film mógł stać się hitem. - Całe "libretto" w amerykańskim "Szeregowcu Ryanie" (1998) również jest fikcją. Opowiadanie o tym, że prezydent mocarstwa osobiście zajmuje się tym, by jeden żołnierz mógł wrócić do domu, bo jego bracia zginęli, mija się z logiką wojny - opowiada gość Jedynki. - Natomiast scena lądowania na plaży wciska w fotel, jest bardzo prawdziwa...

>>Czytaj także: Film to sztuka oszustwa<<

Posłuchaj całej rozmowy o prawdzie i fikcji w filmach historycznych, o przekłamaniach merytorycznych i scenograficznych, których w swoich produkcjach dopuszczali się filmowcy polscy i zagraniczni.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Seniuk: Nie mam zamiaru wycofywać się z zawodu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 16:15
Aktorka wraz z Jerzym Stuhrem otrzymała Wielka Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" za całokształt twórczości. - Myślę, że jeszcze czegoś w życiu dokonam - mówiła w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Kucówna: jestem już w szarej godzinie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 23:00
"Szara godzina" to nowa, trzecia już książka napisana przez słynna aktorkę. W "Rozmowie z mistrzem" Zofia Kucówna tłumaczy skąd tytuł i pomysł na książkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorka, która nie czuje się gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 20:10
Na ekrany kin wszedł film Marka Stacharskiego "Proste pragnienia". Odtwórczyni głównej roli gościła w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń