X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowieku, nie bądź wilkowi wilkiem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 15:15
Jak świat światem ludzie nie mają dobrej opinii o wilkach. W wielu bajkach pojawiają się te zwierzęta, ale nie są to mili i wzbudzający sympatię bohaterowie. WWF próbuje taki obraz wilka zmienić.
Audio
Człowieku, nie bądź wilkowi wilkiem
Foto: Gary Kramer/National Digital Library/domena publiczna

- Wilki mogą być super. Mogą pomagać wyjść dzieciom z lasu - uważa Anna Połotnicka z organizacji WWF Polska. - Co więcej to nie wilk jest zagrożeniem dla człowieka, tylko odwrotnie – dodaje.

W Polsce żyje około 600 wilków. W porównaniu z Europą zachodnia jest to dobry wynik, ale gdy spojrzymy na populację wilka na wschodzie Europy, na przykład na Ukrainie i w Rosji, to zobaczymy, że tam żyje dużo więcej tych zwierząt.

Głównym zagrożeniem dla polskiego wilka jest utrata naturalnych siedlisk. W Polsce coraz więcej lasów jest poprzecinanych drogami i autostradami, co nie jest korzystne dla populacji wilków.

- Wilki podobnie jak inne duże drapieżniki, żeby żyć potrzebują dużych przestrzeni - podkreśla gość audycji "Cztery pory roku.” - Potrzebują lasu gdzie będą mogły zdobywać pożywienie dla swoich dzieci - wylicza Anna Połotnicka.

Wilk jako duży drapieżnik decyduje o tym czy naturalna równowaga będzie zachowana. Wilki polują na osłabione, starsze i chore zwierzęta, na jelenie,  sarny i dziki, są sanitariuszami lasu. Dbają o to, aby wszystko w przyrodzie żyło swoim naturalnym rytmem.

Pozbawione rozległych terytoriów, na których mogłyby znaleźć pożywienie, wilki są zmuszone wkraczać na obszary użytkowane przez ludzi. Zbliżają się do niezabezpieczonych stad zwierząt hodowlanych. WWF rozdaje hodowcom owiec psy pasterskie i elektryczne pastuchy, które skutecznie chronią ich stada przed atakami drapieżników.

(ah)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na tropach wilka i makaka

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 15:15
Aby zrozumieć miejsce i znaczenie poszczególnych gatunków zwierząt w ekosystemie, aby poznać ich liczebność, zwyczaje i zagrożenia, biolog musi opuścić zaciszną pracownię i rozpocząć pracę w terenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy z nas zaciągnął ekologiczny kredyt

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 22:00
Ludzkość konsumuje dziś o 50 procent więcej, niż Ziemia jest w stanie wyprodukować, Polacy – o ponad 100 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ochronili pandę, teraz walczą o polskie rysie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 11:34
Organizacja ekologiczna WWF świętuje 51. urodziny. Jakie są jej największe sukcesy i czym zajmuje się w Polce?
rozwiń zwiń