X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cichociemni – maszyny do zabijania

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 22:00
Po ukończonych kursach żołnierz stawał się "maszynką do zabijania". Miał za zadanie jednym ciosem wyeliminować przeciwnika. Czasami zabić, a czasami unieszkodliwić.
Audio
W grudniu 2015 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Cichociemnych
W grudniu 2015 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem CichociemnychFoto: youtobe

Dobierani byli skrupulatnie. Jak powiedział gen. Władysław Sikorski: należy wybierać ludzi o twardym, nieugiętym charakterze, dzielnych, zdecydowanych, ideowych, umiejących w sposób bezwzględny dochować tajemnicy, zdolnych do odegrania roli emisariuszy politycznych i wojskowych. - Na kursy przyjęto około 2 tys. osób, przeszkolono 606, skoczyło do kraju 316 – opowiada Kacper Śledziński, antropolog kultury, autor książki "Cichociemni - elita polskiej dywersji”. - To były twarde kursy – dodaje.

>>>Zobacz serwis specjalny II Wojna Światowa

Cichociemni to była jednostka podobna do współczesnego GROMu. – Żołnierzy uczono walk, celnego strzelania z pistoletów, broni maszynowej, karabinów. Przeprowadzano też szkolenia z łączności i pancerne, ale to była specjalność dodatkowa – tłumaczy gość Jedynki.

Walka wręcz z elementami judo, ju-jitsu i sztuką cichego zabijania włącznie okazywały się niejednokrotnie sprawą decydującą o powodzeniu akcji. Najlepszym sposobem wyeliminowania przeciwnika było zajście go od tyłu. - Albo nożem, albo ciosem ręką w konkretne miejsce szyi można było człowieka ogłuszyć albo zabić - opowiada antropolog.

Cichociemnymi nazywa się trzystu polskich bohaterów. Zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski podejmowali misję pracy w podziemiu. Po wojnie trafiali do komunistycznych więzień. Przechrzczeni zostali Cichociemnymi, bo niezauważalnie, nocą znikali z macierzystych jednostek, nikomu nic nie mówiąc.

Oddział powstał z inicjatywy dwóch polskich kapitanów, saperów, przyjaciół – Jana Górskiego i Macieja Kalankiewicza. - Oni dali pomysł. Walczyli w sztabie polskich sił zbrojnych na zachodzie o to, żeby zorganizowano samoloty, szkolenia i przerzuty. Byli bardzo uparci. Nazywano ich chomikami ze względu na to, że podgryzali problem, aż w końcu po prawie dwóch dopięli swego – dodaje Kacper Śledziński.

Pierwszy zrzut cichociemnych odbył się w lutym 1941 roku, drugi w grudniu tego samego roku.  Pierwszy był to tzw. lot zerowy, sprawdzający. Miał na celu zorientowanie się czy samolot "Whitley” jest w stanie dolecieć z Wielkiej Brytanii do Polski i z powrotem. Czy wystarczy mu paliwa, czy nawigator da sobie radę w nocy na trudnym terenie. - Nie dał rady. Wrócił na oparach paliwa, czyli resztkami sił – opowiada gość Jedynki.

Co było dalej? Jak potoczyły się losy Cichociemnych? W jakich akcjach uczestniczyli? Dowiesz się słuchając rozmowy z Kacprem Śledzińskim.

Rozmawiała Katarzyna Jankowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autor "Czasu honoru": Polacy interesują się historią

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 13:36
– To opowieść o młodych ludziach, którzy nagle zostali postawieni w ekstremalnej sytuacji. Muszą się w niej odnaleźć, bo nie mają innego wyjścia – mówi Jarosław Sokół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Jędrzej Tucholski, badacz zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 17:21
W wieku 80 lat zmarł niestrudzony archiwista i pisarz zajmujący się II wojną światową i historią cichociemnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł jeden z ostatnich czechosłowackich cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 21:30
W Kanadzie zmarł generał Robert Matula. Miał 94 lata. Odznaczony był wieloma krajowymi i zagranicznymi orderami.
rozwiń zwiń