Lata 80. na wybiegu. Ikony popkultury wracają

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 13:00
Modny Paryż po prosto oszalał gdy Jean Paul Gaultier przedstawił swoje pomysły na wiosenną kolekcję. Znany projektant przywołał w nich największe gwiazdy lat 80., z Michaelem Jacksonem, Madonną, Grace Jones i Davidem Bowie na czele.
Audio
Kadr z teledysku do piosenki Thriller
Kadr z teledysku do piosenki "Thriller"Foto: youtube.com

Moda na lata 80. mimo kryzysu, albo raczej wbrew kryzysowi, trwa. Uległ jej nawet Jean Paul Gaultier. Ikony popkultury tamtego okresu zainspirowały znanego Francuza, który celowo nawiązuje do nich wprost w swym najnowszym projekcie na wiosnę 2013. Sądząc po entuzjastycznych reakcjach podczas pokazu w Paryżu, kolekcja ma szanse stać się prawdziwym hitem.

Gaultier w rysunkach i na modelach przeanalizował najważniejsze cechy gwiazd lat 80., które zaistniały lansując pewien typ estetyki czy mody. Jednocześnie zwrócił uwagę na zmianę obyczajów, która wówczas nastąpiła. 

- Była to epoka wielkiej zamożności i wielkiej konsumpcji. Ukształtowała się wtedy formacja społeczna zwana "Yuppies". Byli to młodzi, miejscy profesjonaliści, szalenie zamożni. Zaczęli zarabiać duże pieniądze w bardzo młodym wieku. Ostro pracowali i równie ostro się bawili, a swój status majątkowy podkreślali poprzez gadżety. To wtedy ważna zaczęła być metka na ubraniach i innych przedmiotach - mówiła w Jedynce Monika Małkowska, dziennikarka i krytyk sztuki.

 

W magazynie "Kulturalna Europa" mówiliśmy także o wystawianej w londyńskim teatrze dziecięcym  sztuce o Januszu Korczaku.

Więcej w nagraniu audycji, którą prowadził Michał Montowski.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bomba atomowa i inne tajemnice związane z bikini

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 18:21
Trudno uwierzyć, ale ten tak popularny dziś strój kąpielowy po raz pierwszy został zaprezentowany 5 lipca 1946 roku w Paryżu. W następnych dekadach za sprawą bikini dokonała się prawdziwa rewolucja obyczajowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Hoff kontra koszmarki PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 15:12
- Na początku podchodziłam do projektowania mody wyłącznie ideologicznie – opowiada w Jedynce Barbara Hoff. - To dawało mi bowiem możliwości otwierania umysłów ludzi w PRL-u na nowości, na powietrze z zachodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tej jesieni uważajcie na ćwieki!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 10:25
- Nastał teraz bardzo fajny czas, bo im jest zimniej, tym więcej rzeczy możemy na siebie założyć i kombinować z modą – cieszyła się w Czwórce Wiganna Papina, która w "Poranku OnLine" zdradziła, co będzie modne tej jesieni.
rozwiń zwiń