X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polscy fizycy rozpoczęli rewolucję!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 08:23
Polscy naukowcy wyprodukowali niezwykły materiał, który być może pozwoli na stworzenie superszybkich komputerów.
Audio
Polscy fizycy rozpoczęli rewolucję
Foto: Glow Images/East News

W Instytucie Fizyki PAN zespół profesora Tomasza Storego wytworzył i zbadał nowe materiały elektroniczne - topologiczne izolatory krystaliczne. Doniesienie na ten temat pojawiło się w ubiegłym tygodniu w prestiżowym miesięczniku "Nature Materials". Właściwości tych materiałów zaskoczyły świat fizyki.
Czym są izolatory topologiczne? Do tej pory mieliśmy materiały w trzech rodzajach: przewodzące prąd, nieprzewodzące prądu i takie, które czasem przewodzą, a czasem nie. Z takich materiałów budowano do tej pory tranzystory i procesory. Teraz mamy nową klasę materiału: gdzie wnętrze kryształu jest idealnym izolatorem, a jego powierzchnia metalem, wszystko to dzieje się w jednym kawałku materii, w jednym krysztale. Ów kryształ zbudowany jest z atomów ołowiu, cyny i selenu.
Prąd na powierzchni takiego kryształu trochę inaczej się porusza. Elektrony poruszają się szybciej, nie wydzielają tyle ciepła. Według przewidywań komentatorów może być świetnym materiałem do budowy komputerów nowej generacji. Podobno polskim wynalazkiem interesują się już zagraniczni inwestorzy.

Co ciekawe, nową jakość wymyślili teoretycy. By wymyślić nowy materiał, trzeba było nieco odwagi - bo teoria obowiązująca do tej pory doskonale się sprawdzała. Nowe zastosowania materiałów są tylko kwestią czasu - pojawiają się już niezwykłe, futurystyczne pomysły.

Z prof. Tomasz Storym z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk rozmawiał Krzysztof Michalski. Zachęcamy do wysłuchania audycji!

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego wieża w Pizie jest krzywa?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 10:00
Słynną dzwonnicę odwiedza rocznie około 10 milionów turystów. Jej fenomen polega na tym, że odchyla się od pionu. Jednak to nie jedyna taka budowla na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bozon Higgsa raczej bez Nobla. Szansa Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 09:21
Po laureatach w dziedzinie medycyny i fizjologii we wtorek dowiemy się kto zdobędzie nagrodę Nobla z fizyki. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniany jest astronom Aleksander Wolszczan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 11:49
Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland zostali wyróżnieni za badania z dziedziny fizyki kwantowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łapali fotony, plątali kwanty. Dostali Nobla w fizyce

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 19:47
Tegoroczną nagrodę z dziedziny fizyki otrzymali Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland. Zostali wyróżnieni za badania z dziedziny fizyki kwantowej.
rozwiń zwiń