”Dziecko wierzy w rodzica niemal jak w Pana Boga”

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 14:47
Popełniamy błędy, ale jeśli w relacji z dzieckiem jest prawda, radość i zrozumienie, możemy góry przenosić - twierdzą eksperci. W tym może pomóc kampania "Świadomi rodzice”.
Audio
Zgadzamy się na to, że dzisiaj z naszych składek finansowane będą świadczenia emerytalne i oczekujemy tego, że kiedy my będziemy na emeryturze to inni, młodsi od nas, będą te świadczenia finansować.
Zgadzamy się na to, że dzisiaj z naszych składek finansowane będą świadczenia emerytalne i oczekujemy tego, że kiedy my będziemy na emeryturze to inni, młodsi od nas, będą te świadczenia finansować.Foto: Glow Images/East News

Polskie Radio patronuje kampanii społecznej ”Sprawdź, czy jesteś świadomym rodzicem”, ma ona wspierać dorosłych, przekazując im wiedzę i umiejętności, które pomogą im wspierać rozwój dzieci.

Kampania jest organizowana przez Fundację Rodzina Przyszłości, rusza 24 października. Wtedy też na stronie internetowej zostanie opublikowany Test Świadomego Rodzica. Rozwiązując go, będzie można zapoznać się jednocześnie z komentarzem ekspertów do danego zachowania.

Goście Jedynki, uczestniczący w kampanii, przypominali, że 80 procent połączeń nerwowych w naszym mózgu kształtuje się do piątego roku życia. Cytowali Coco Chanel – „Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, byś nie przeszkadzała im wyrosnąć”. Ekspertki podkreślały, że wychowanie polega na tym, by nie przeszkadzać, nie stygmatyzować, nie etykietować "jesteś leniem, jesteś zły, jesteś pechowcem”. Takie ”pieczątki” w mózgu mogą zostać do końca życia. Warto motywować i chwalić – przekonywały ekspertki. Ich zdaniem dziecko można kształtować właśnie w ten sposób.

Nie znaczy to, że dziecko ma nie słyszeć informacji krytycznych czy wskazujących na to, że są rzeczy, których musi się nauczyć. Agnieszka Magdar, trener personalny, mówiła, że trzeba wyważyć pomiędzy ciepłem i stanowczością, ale trzeba nauczyć się mówić w sposób umacniający dziecko, a nie przytłumiający jego potencjał. Dziecko musi też nabrać szacunku do rodzica, nie może mu wchodzić na głowę, bo ”bez mocnego "nie", nie ma mocnego "tak”.

Goście Jedynki zgadzali się, że ważny jest czas poświęcany dziecku, które „wierzy w rodzica niemal jak w Pana Boga”. Jeśli rodzice poświęcają jemu czas i pokazują, że jest ważne, robią dla dziecka bardzo dużo.

W Jedynce gościły Agnieszka Magdar, ekspert fundacji i trener personalny, a także Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka TVP i Polskiego Radia, ambasadorka kampanii.

Rozmawiała Katarzyna Jankowska

agkm

Strona internetowa kampanii >>>

Czytaj także

Kłótnie, inwektywy, rozwód i dziecko

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 12:00
Jeśli dojdzie do rozwodu, rodzice powinni wytłumaczyć dziecku, że to nie jego wina i nie ma to z nim nic wspólnego – doradza Monika Werwicka, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci w wirtualnej sieci. Czy są bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 19:58
Prawie wszystkie dzieci w Polsce w wieku 9-16 lat (bo aż 98 proc.) korzysta z Internetu raz w tygodniu, a większość loguje się codziennie lub prawie każdego dnia. Czy są bezpieczne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każde jąkanie można pokonać

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 12:00
Wiele osób ma cichą nadzieję, że jąkanie przejdzie. Zdarza się tak rzadko i głównie u dzieci. Zdecydowanie lepiej poddać się terapii, podstawowe leczenie trwa dwa miesiące.
rozwiń zwiń