X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

”Nie będzie funduszy UE, będzie katastrofa”

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 23:55
Opozycja boi się, że nie uratujemy naszych unijnych funduszy. - Polska zapłaci za zmniejszony budżet utratą środków od 8 do 20 procent – ocenia Zbigniew Kuźmiuk (PiS)
Audio
Nie będzie funduszy UE, będzie katastrofa
Foto: European Commission

W listopadzie planowany jest szczyt Rady Europejskiej, na którym mają zapaść uzgodnienia w sprawie siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej. Budżet chcą zmniejszać płatnicy netto, ale Polsce bardzo zależy na uniknięciu takiego scenariusza. Oznaczałoby to bowiem spore cięcia w funduszach unijnych, które napędzają polską gospodarkę.

Marek Wójcik z PO stwierdził w ”Debacie Jedynki”, że kryzys wpłynie zapewne na negocjacje i kształt perspektywy finansowej Unii na lata 2014-2020. Jeśli chodzi o obronę polityki spójności i 300 mld zł, które mogły sprzyjać Polsce, rząd zrobił w jego ocenie wszystko, żeby te pieniądze pozyskać. Polska wspiera grupę 15 państw UE, przyjaciół spójności. Korzystna dla Polski była pierwotna propozycja budżetu, przygotowana przez Komisję Europejską, a także czwartkowa rezolucja Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za hojnym budżetem.

Tadeusz Iwiński (SLD) mówił, że komunikat z poprzedniego szczytu UE, jest ezopowy i nic z niego nie wynika. Zaznaczył, że kanclerz Angela Merkel już zapowiadała, że być może, jeśli nie będzie porozumienia, to opowie się za przełożeniem szczyt na grudzień. A porozumienia nie ma.

Piotr Szeliga (Solidarna Polska) uważa, że „Platformie nie pali się grunt pod nogami, ale palą się już portki”. Według niego, jeśli Polska dostanie sporo mniej niż 300 mld zł z Unii, trzeba zawetować budżet UE. Polityk zauważa, że w Polsce rośnie liczba osób będących w skrajnej biedzie, a 2013 rok ma być gorszy. Na pomoc społeczną minister też przeznacza mniej pieniędzy – zaznaczył gość Jedynki.

Zbigniew Kuźmiuk (PiS) uważa, że przeforsowane zostanie stanowisko zawarte w tzw. Liście 11, w którym Francuzi i Niemcy domagali się budżetu mniejszego od projektu Unii Europejskiej o 120 mld zł. To stanowisko jego zdaniem zostanie przeforsowane. Jak zaznacza, wcześniej kraje UE też chciały budżety w wysokości 1,24 proc. PKB UE, a Niemcy i Francja żądały 1.1 procenta – i stało się tak, jak chciały te duże państwa. Polska za zamniejszenie budżetu zapłaci według niego utratą środków od 8 do 20 procent.

Tadeusz Iwiński (SLD) uważa, że budżet może zostać okrojony do 1 procenta PKB, nieuchronnie powstaną też dwa unijne budżety,  w tym zapowiadany budżet strefy euro.

Sławomir  Kopyciński (RP) podkreślił, że polską gospodarkę napędzają obecnie tylko i wyłącznie fundusze unijne.  Dzięki nim mieliśmy inwestycje i miejsca pracy. – Z przerażeniem patrzę na perspektywę, że tych pieniędzy zabraknie  - dodał. Zaznaczył, że te pieniądze to polska racja stanu. 

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz. 

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jacek Rostowski i cały rząd Donalda Tuska napędzają drożyznę w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 13:00
Według Sławomira Kopycińskiego, na sali sejmowej fakty przegrały z naciąganą statystyką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjczycy chcą cięć. Polska walczy o miliardy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 10:25
Gorąco zapowiada się końcówka negocjacji w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020. Finał jest spodziewany w przyszłym miesiącu. Polska walczy o prawie 75 miliardów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja o budżecie. "Państwo Tuska jak menel"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 14:02
Polityk Solidarnej Polski Jacek Bogucki uważa, że państwo Donalda Tuska zachowuje się "jak najgorszy menel, który wyniesie z domu wszystko i sprzeda, i pożyczy jeszcze u kolegów"
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE: liderzy Unii odwlekają walkę z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 14:30
Eurodeputowani ostro skrytykowali wyniki ostatniego szczytu Rady Europejskiej. Zarzucili Radzie, że zbyt wolno podejmuje działania, które zapobiegałyby kryzysowi finansowego i gospodarczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE odrzuca cięcia w budżecie na 2013 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 14:00
Deputowani są przeciw okrojeniu przyszłorocznego budżetu UE. Odrzucili wszystkie oszczędności dokonane przez liderów państw UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurodeputowani za hojnym siedmioletnim budżetem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 15:10
PE przyjął stanowisko na negocjacje budżetu UE na lata 2014-2020, w którym opowiedział się przeciwko cięciom, jakich domagają się kraje płatnicy netto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja ratuje Erasmusa. Zaleca zwiększyć budżet

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 16:00
Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie tegorocznego, unijnego budżetu o prawie 9 miliardów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Może za dwa pokolenia dogonimy Niemcy”

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 17:45
Opozycja krytykuje projekt budżetu jako nierealny, bez pomysłów. - Ucina ulgi na Internet, ściąga kary za mandaty. To ruchy księgowego powiatowego, a nie ministra finansów – komentuje jeden z posłów.
rozwiń zwiń