”Patriotyzm nie kończy się na maszerowaniu”

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 13:00
Patriotyzm nie kończy się na kotylionach i pochodach – w tej sprawie zgodni byli organizatorzy Marszu Niepodległości i demonstracji inicjatywy Polski Socjalnej.
Audio
  • Witold Tumanowicz, prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Michał Sobczyk – inicjatywa Polska Socjalna
Witold Tumanowicz
Witold Tumanowicz Foto: PAP/Tomasz Gzell

Witold Tumanowicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, cieszy się, że prezydent został zainspirowany marszami, które odbywają się już od kilku lat w Warszawie i że odda też hołd Romanowi Dmowskiemu. Zaprasza wszystkich, którzy biorą udział w marszu prezydenta na Marsz Niepodległości. Jak mówi – ten ostatni będzie największą demonstracją tego dnia w Warszawie, będzie na nim dużo grup rekonstrukcyjnych, wielka flaga, dużo biało-czerwonych flag.

Michał Sobczyk z inicjatywy Polska Socjalna zgadza się ze stwierdzeniem prezydenta, że trzeba unikać "sztucznej jedności". Powiedział, że wiele osób zapewne nie będzie wnikać w polityczne zawiłości prezydenckiego marszu, tylko przyjdzie po prostu uczcić niepodległość. 

Witold Tumanowicz wyjaśniał, że Marsz Niepodległości ma w tym roku hasło ”odzyskajmy Polskę”. Tłumaczył, że trzeba odzyskać Polskę dla serc i umysłów, bo w ostatnich latach patriotyzm zohydzano, czasami ”nazywając go faszyzmem”. Marsz ma zachęcić Polaków, żeby byli dumni z Polski i nie mieli kompleksów.

Michał Sobczyk zauważył, że Święto Niepodległości jest świetną okazją do rozmawiania o modelach patriotyzmu. Według niego jest on ściśle związany z walką o sprawiedliwe stosunki społeczne, o demokratyczny model gospodarczy. Kiedy już mamy niepodległość, walka o Polskę to dla niego walka o zmniejszanie nierówności społecznych i o to, by wszyscy mogli czuć się w tym kraju pełnoprawnymi obywatelami. W marszu Polski Socjalnej idzie grupa osób związanych z różnymi stowarzyszeniami, redakcjami. Ważne dla nich są m.in. tradycja socjalizmu niepodległościowego PPS, rewolucji 1905 roku.

Marsz Niepodległości połączył wiele różnych środowisk, o różnorodnych poglądach gospodarczych. Popiera go wiele różnych osób, to bp Antoni Dydycz, prof. Jan Żaryn. A prezes Jan Kobylański? Witold Tumanowicz mówi, że jest szefem jednej z największych polonijnych organizacji Międzynarodowych, ale nie będzie obecny z racji wieku. Dodał, że w komitecie poparcia jest wiele kontrowersyjnych osób. – Manifestujemy miłość do ojczyzny, a tej prezesowi Kobylańskiemu odmówić nie można – powiedział.

Witold Tumanowicz powiedział, że w tym roku pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa ma straż Marszu Niepodległości. To kilkaset osób w odblaskowych kamizelkach. Nie mają prawa interweniować, ale będą sygnalizować, jeśli coś się będzie działo.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

agkm

Zobacz więcej na temat: 11 listopada POLSKA Warszawa

Czytaj także

Kim jest "polski Odyseusz"?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 16:27
Na marszu w Dniu Niepodległości (11 listopada) pojawi się niespodziewany gość, który wracał do Polski dłużej niż mityczny Odyseusz - ujawnił Tomasz Nałęcz w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Giertych odciął się od Młodzieży Wszechpolskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 11:47
Roman Giertych 11 listopada weźmie udział w marszu prezydenta. Skrytykował wszechpolaków, stwierdził, że obecne kierownictwo prowadzi ich w złym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patriotyczny koncert 11 listopada: Polska wielu kultur

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 17:35
Polskie pieśni patriotyczne nawiązujące do udziału mniejszości narodowych i wyznaniowych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej znajdą się w programie Koncertu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wystarczyło lepiej egzekwować istniejące prawo"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 18:24
W piątek w życie wchodzi ustawa o zgromadzeniach publicznych. Jedna ze zmian to zakaz organizowania dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli istnieje możliwość zakłócenia porządku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plakaty antyaborcyjne na "Razem dla Niepodległej"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 23:44
Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacja Pro – prawo do życia, zadeklarował w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego chęć wzięcia udziału w organizowanym przez niego marszu 11 listopada. Zachęcił go też do obrony prawa do życia dzieci chorych i z wadami genetycznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS: Giertych "ręka w rękę" z prezydentem?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 23:45
Wieść o tym, że były lider LPR i Młodzieży Wszechpolskiej Roman Giertych zdecydował się na udział w prezydenckim marszu "Razem dla Niepodległej" rozbawiła rzecznika PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwanaście manifestacji. ”Wystarczy poczytać fora kibiców"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 06:15
Największe to prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej", Marsz Niepodległości i demonstracja antyfaszystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warto być razem, przy różnorodności"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 07:38
Chciałbym, żeby Polacy odczuwali radość bycia razem – mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski. Na marsz zaprasza zarówno zwolenników Józefa Piłsudskiego, jak i Romana Dmowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: Rosja może nam pomóc, oddając wrak

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 08:20
Bronisław Komorowski mówił w Jedynce, że Rosja mogłaby nam przekazać wrak tupolewa jeszcze przed zakończeniem śledztwa. Według niego, zależy to od jej dobrej woli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 listopada na świecie - co, gdzie i jak się świętuje?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 18:00
Słuchajcie "Bed & Breakfast" w niedzielę od godziny 7. - wspólnie poszukamy odpowiedzi...
rozwiń zwiń