UOKiK wykrył kolejną zmowę cenową

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 09:14
Od 10 lat jeden z producentów multimedialnych programów edukacyjnych ustalał z dystrybutorami ceny swoich produktów - udało się dowiedzieć radiowej Jedynce.
Audio
UOKiK wykrył kolejną zmowę cenową
Foto: grz3gorz/sxv.hu/cc

Urząd Ochrony Konkunrecji i Konsumentów przyjrzał się umowom, jakie firma Young Digital Planet podpisywała z innymi spółkami i okazało się, że właśnie w tych dokumentach zapisany był poziom minimalnych cen, poniżej których dystrybutor nie mógł sprzedawać oprogramowania. Takie praktyki są  zakazane. I oczywiście biją nas - konsumentów - po kieszeniach. Teraz karę musi zapłacić firma Young Digital Planet.

To zaledwie siódma tego typu kara nałożona od stycznia. W ubiegłym roku bilans zdecydowanie wyższy. W 2011 roku UOKIK wydał aż 28 decyzji dot. niedozwolonych porozumień. Co interesujące, przedsiębiorcy dużo chętniej w tym roku współpracują z urzędem i ujawniają - inni powiedzieliby, że donoszą - na partenerów biznesowych. Na taki krok w tym roku zdecydowało się aż czternastu przedsiębiorców, w ubiegłym - zaledwie dwóch.

Dodajmy, że Urząd prowadzi teraz 22 postępowania przeciwko przedsiębiorcom podejrzewanym o udział w zmowie cenowej.

Zobacz więcej na temat: multimedia firma

Czytaj także

Będą kary dla firm sportowych?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 14:11
Sprzęt narciarski, snowboardowy oraz rowerowy - to produkty, których cena mogła być wynikiem zmów cenowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwrócona hipoteka: zyskasz czy stracisz?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 12:23
Dożywotnia renta w zamian za mieszkanie - takie rozwiązanie kusi, ale wiele osób już żałuje, że się na to zdecydowało. Co zrobić, by ustrzec się błędu?
rozwiń zwiń