Wystawa pamięci Wieńczysława Glińskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 13:28
Wieńczysław Gliński będzie bohaterem wystawy fotograficznej, która zostanie otwarta w Warszawie, w poniedziałek, w budynku teatru Polskiego Radia przy okazji przyznania Wielkich Splendorów, nagród Teatru Polskiego Radia.
Audio
Wieńczysław Gliński
Wieńczysław GlińskiFoto: youtube/NarilkaTarrant

Autorem wystawy jest Katarzyna Wasilewska, dziennikarka Polskiego Radia, córka Wieńczysława Glińskiego, która oprowadzała po nie Magdę Mikołajczuk.

Dowiedz się więcej o wystawie >>>

Wieńczysław Gliński od 1945 był związany z Teatrem Polskiego Radia. Wystąpił między innymi w "Ping-pongu z Salomeą" Abramowa w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego, "Zrzędności i przekorze" Fredry w reżyserii Waldemara Modestowicza i "Potopie" Sienkiewicza w reżyserii Janusza Kukuły. Słuchacze pamiętają go też ze słuchowiska "Opowieść" według Josepha Conrada. Zagrał w nim 1300 ról. W 2004 roku Wieńczysław Gliński otrzymał Honorowego Wielkiego Splendora - nagrodę przyznawaną przez Teatr Polskiego Radia za całokształt kariery artystycznej. W latach 60-tych został dwukrotnie nagrodzony Srebrną Maską w plebiscycie "Ekspressu Wieczornego" na najpopularniejszych aktorów telewizyjnych. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Grał między innymi w filmach: "Kanał", "Orzeł", "Kapelusz pana Anatola", "Jak być kochaną", "Marysia i Napoleon", "Czas nadziei" oraz "Wszyscy święci". Występował też w "Kabarecie Starszych Panów". W ubiegłym roku zagrał w "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta. Miał 87 lat.

Wieńczysław Gliński urodził się 10 maja 1921 roku w Astrachaniu w Związku Radzieckim. W czasie II wojny światowej studiował w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej i był żołnierzem Armii Krajowej. Pod pseudonimem "Antek" służył w grupie nr 6 kontrwywiadu Okręgu Warszawskiego przy Komendzie Głównej ZWZ AK. Aresztowany w czasie łapanki, trafił do obozu koncentracyjnego w Majdanku.

Po wojnie zdał eksternistyczny egzamin aktorski i w tym samym roku zadebiutował na scenie teatralnej. Na ekranie debiutował w 1955 roku w roli głównej w filmie "Sprawa pilota Maresza". Od 1946 roku do 1990 grał w teatrach warszawskich - Polskim, Komedii oraz Narodowym. Zmarł 8 lipca 2008.

Czytaj także

Nowicki: Łapicki wysoko ustawił poprzeczkę

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 15:00
- Najwspanialsze co było w Andrzeju to człowiek - wspomina zmarłego aktora Jan Nowicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łapicki współtworzył filmy, w których występował"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 20:11
Wybitny polski aktor Andrzej Łapicki zmarł w Warszawie w wieku 88 lat. Artystę wspomina reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie święto Teatru Polskiego Radia już wkrótce!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 14:09
W poniedziałek, 3 grudnia już po raz 25. nasz Teatr wręczy swoje najważniejsze wyróżnienia - nagrody Wielkiego Splendora.
rozwiń zwiń