Z przymrużeniem oka o... nieznanej sztuce Fredry

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 10:00
Komedia Jana Warenyci pt. "Benefis" zadaje pytania o kondycje dzisiejszego teatru. Z humorem i polotem. Ale i z troską o przyszłość sztuki Melpomeny.
Audio
  • Zapraszamy na słuchowisko "Benefis" w Teatrze Polskiego Radia
Wojciech Wysocki (Reżyser) i Janusz Rafał Nowicki (Mistrz) na nagraniu słuchowiska Benefis
Wojciech Wysocki (Reżyser) i Janusz Rafał Nowicki (Mistrz) na nagraniu słuchowiska "Benefis"Foto: Jacek Konecki / Polskie Radio

Prowincjonalne miasto, niegdyś stolica województwa. Teatr miejski. Napięta atmosfera na kilka godzin przed premierą odnalezionej przypadkowo ostatniej sztuki Aleksandra Fredro. Wszystko wydaje się zapięte na ostatni guzik, ale w garderobie starego aktora – Mistrza (Janusz Rafał Nowicki) – dochodzą do głosu wątpliwości, czy nagłośnione już na całą Polskę "wydarzenie kulturalne" nie jest wielką mistyfikacją i oszustwem.

Następująca potem lawina zdarzeń, w stylu teatru buffo, stawia wiele pytań, ale nie daje konkretnych odpowiedzi. Najważniejsze z nich jest to, czy odchodzące pokolenie "starych mistrzów" pozostawia po sobie próżnię, czy rodzi się coś nowego, czego nie można jeszcze zdefiniować; czy teatr pochłonie komercja, czy przetrwa w nim dawny duch poświęcenia życia dla sztuki?

Autor i reżyser:
Jan Warenycia

Realizator:
Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Janusz Rafał Nowicki (Mistrz), Wojciech Wysocki (Reżyser), Anna Cieślak (Elunia), Antoni Paradowski (Staś), Arkadiusz Bazak (Profesor), Magda Celówna (Ciotka), Barbara Zielińska (Kobieta), Marian Szałkowski (Chórmistrz), Zdzisław Wardejn (Tadeusz Wężyk) oraz Liwia Mazurkiewicz, Ryszard Jabłoński, Andrzej Tomecki, Joanna Sobieska, Elżbieta Gaertner, Monika Lecińska i Danuta Stenka

Na słuchowisko "Benefis" w Teatrze Polskiego Radia zapraszamy po 17.00.