X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie Styczniowe - ważny, czy bezsensowny zryw?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 15:07
"Kronika Powstania Styczniowego" to nowy cykl 52 audycji radiowej Jedynki, które będą nadawane do końca roku, co wtorek.
Audio
  • Powstanie Styczniowe - powracające pytania. Audycja zapowiadająca całoroczny cykl
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863Foto: Wikipedia/Public Domain

Powstanie styczniowe 1863 roku, jakby niedocenione przez obecne pokolenie, odegrało w historii Polski bardzo ważną rolę. Zarówno z militarnego, jak też społecznego punktu widzenia. Militarnego, bo nieregularna armia złożona z ochotników dwa lata stawiała opór najsilniejszej wówczas armii świata. Zaś samo powstanie i późniejsze jego konsekwencje spowodowały znaczące zmiany społeczne.

"Rok 1863 stoi na przełomie naszych dziejów; stara Polska umiera - nowa się rodzi. Pod wpływem wypadków roku 1863 rodzi się inna Polska innym ujęciem życia i jego zadań. Skutki sięgają tak daleko, że śmiało rzecz można, że dziś jeszcze, gdy dziecko na świat przychodzi, jest obciążone rokiem 1863". Te piękne zdania napisane przez Józefa Piłsudskiego, wybitnego znawcę Powstania Styczniowego świadczą jak ważne było to wydarzenie w naszych dziejach.

W 2013 roku przypada 150. rocznica wybuchu tego najdłuższego, bo prawie dwa lata trwającego zrywu wolnościowego Polaków. Nie będzie przesady w twierdzeniu, że Powstanie Styczniowe  wywarło zasadniczy wpływ na "wybicie się Polski na niepodległość". Trzeba się także zgodzić z generałem Józefem Hauke-Bosakiem (wybitnym powstańczym dowódcą), że klęska powstania nie zatrzymała  niepodległościowych dążeń Polaków, była tylko krwawym etapem na długiej drodze do wolności.

>> Zobacz serwis Polskiego Radia HISTORIA

I chociaż jak pisze Stefan Kieniewicz - najwybitniejszy znawca powstania i wieku XIX: "Sprawa polska zaraz po powstaniu sięgnęła dna, to naród polski otrząsał się z tej klęski niespodziewanie szybko”. Powstanie udowodniło ponadto, podobnie jak wcześniejsza Wojna Krymska, że wielka Rosja jest jednak "kolosem na glinianych nogach", a słaba Rosja stwarzała szansę na Polskę niepodległą. Powstanie również w dramatyczny sposób przypomniało Europie, że Polska nigdy nie zrezygnuje z  wolnościowych aspiracji. Te marzenia spełniły się ponad pół wieku później. Wielu bohaterów "Stycznia 1863" doczekało "Listopada 1918" - najpiękniejszego listopada w naszych dziejach. W 1939 roku żyło jeszcze w kraju i na emigracji około dwustu weteranów Powstania Styczniowego, ostatni zmarli po wojnie.
52 audycjach przedstawimy chronologiczny zapis wszystkich ważnych wydarzeń powstańczych, większość bitew i potyczek (było ich razem ponad tysiąc), dekrety, postanowienia i składy osobowe rządów powstańczych, sławnych dowódców i dzielnych żołnierzy, cudzoziemców, w tym Rosjan,  walczących po polskiej stronie, dorobek historyków, pisarzy, malarzy, muzyków prezentujących Powstanie Styczniowe, najbardziej frapujące, pozamilitarne wydarzenia Powstania Styczniowego”.

Autorami cyklu "Kronika Powstania Styczniowego" są Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

Na pierwszą audycję z tego cyklu zapraszamy we wtorek 8 stycznia po godz. 23.00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poznaj Warszawę sprzed powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 10:24
Trzy trasy dla młodszych i starszych warszawiaków poświęcone dawnej stolicy zaplanowano podczas gry miejskiej zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach VII Przystanku Niepodległość (11 listopada).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostry spór w Sejmie o... powstanie styczniowe

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 20:00
Posłowie spierali się o to czy Sejm powinien uczcić 150-lecie powstania styczniowego, która to rocznica przypada 22 stycznia 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powracające pytania o sens Powstania Styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 00:01
Czy wielka ofiara krwi złożona przez polską młodzież była daremna, czy odwrotnie: była naszym ważnym atutem w 1918 roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uczcił 150. rocznicę powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 09:55
W specjalnej uchwale, przyjętej przez aklamację, posłowie oddali hołd żołnierzom powstania i przywódcom Rządu Narodowego.
rozwiń zwiń