Pogrzeb Józefa Glempa. "Niemożliwe stało się możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 18:56
- Na uroczystości byli politycy, przedstawiciele innych religii, ale też wojsko i tłum ludzi. To znaczy, że mamy coś, co nas łączy - mówił w Jedynce jezuita Wacław Oszajca.
Audio
  • Wacław Oszajca: możemy wspólnie podziękować kardynałowi Glempowi
  • W. Oszajca o przesłaniu, jakie pozostawił kardynał Józef Glemp
Msza pogrzebowa prymasa seniora kard. Józefa Glempa w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela
Msza pogrzebowa prymasa seniora kard. Józefa Glempa w warszawskiej archikatedrze św. Jana ChrzcicielaFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Uroczystość odbyła się w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela. We mszy udział brało ponad stu kardynałów i biskupów oraz kilkuset księży. Przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Homilię wygłosił Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk.

Jezuita Wacław Oszajca, który był gościem Pierwszego Programu Polskiego Radia, powiedział, że uroczystości to okazja do podziękowania kardynałowi za jego służbę. - Józef Glemp miał odwagę. Także odwagę, żeby przyznać się do swoich błędów i prosić o przebaczenia - dodał Wacław Oszajca.

Gość radiowej Jedynki podkreślał, że "na naszych oczach dzieje się rzecz wielka; niemożliwe stało się możliwe". - Przy wszystkich naszym nieporozumieniach, konfliktach mamy takie chwile, kiedy jesteśmy razem. Na uroczystości byli politycy, przedstawiciele innych religii, ale też wojsko i tłum ludzi. To znaczy, że mamy coś, co nas łączy i pomaga przetrwać trudną chwilę. To także testament i wezwanie kardynała, by również poza świątynią mógł zaistnieć fakt takiego pojednania - dodał Oszajca.

We mszy pogrzebowej kardynała Józefa Glempa brali udział między innymi prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Byli też hierarchowie kościelni, a wśród: metropolita Kolonii, kardynał Joachim Meisner; arcybiskup Pragi i prymas Czech, kardynał Dominik Duka; metropolita Barcelony, kardynał Lluis Martinez Sistach; metropolita Zagrzebia, kardynał Josip Bozanić oraz prymas Węgier.
Kardynał Józef Glemp nie żyje >>>

Uroczystości pożegnania prymasa-seniora trwały od soboty. Przez dwa dni hołd kardynałowi tłumnie oddawali wierni z Warszawy i całej Polski. Podczas uroczystości pogrzebowych dla wiernych na warszawskim Placu Zamkowym zostały ustawione specjalne telebimy.

Ciało kardynała Józefa Glempa złożone zostało w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela, obok sarkofagu Prymasa Augusta Hlonda.

IAR/ei