X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pogrzeb Józefa Glempa. "Niemożliwe stało się możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 18:56
- Na uroczystości byli politycy, przedstawiciele innych religii, ale też wojsko i tłum ludzi. To znaczy, że mamy coś, co nas łączy - mówił w Jedynce jezuita Wacław Oszajca.
Audio
  • Wacław Oszajca: możemy wspólnie podziękować kardynałowi Glempowi
  • W. Oszajca o przesłaniu, jakie pozostawił kardynał Józef Glemp
Msza pogrzebowa prymasa seniora kard. Józefa Glempa w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela
Msza pogrzebowa prymasa seniora kard. Józefa Glempa w warszawskiej archikatedrze św. Jana ChrzcicielaFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Uroczystość odbyła się w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela. We mszy udział brało ponad stu kardynałów i biskupów oraz kilkuset księży. Przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Homilię wygłosił Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk.

Jezuita Wacław Oszajca, który był gościem Pierwszego Programu Polskiego Radia, powiedział, że uroczystości to okazja do podziękowania kardynałowi za jego służbę. - Józef Glemp miał odwagę. Także odwagę, żeby przyznać się do swoich błędów i prosić o przebaczenia - dodał Wacław Oszajca.

Gość radiowej Jedynki podkreślał, że "na naszych oczach dzieje się rzecz wielka; niemożliwe stało się możliwe". - Przy wszystkich naszym nieporozumieniach, konfliktach mamy takie chwile, kiedy jesteśmy razem. Na uroczystości byli politycy, przedstawiciele innych religii, ale też wojsko i tłum ludzi. To znaczy, że mamy coś, co nas łączy i pomaga przetrwać trudną chwilę. To także testament i wezwanie kardynała, by również poza świątynią mógł zaistnieć fakt takiego pojednania - dodał Oszajca.

We mszy pogrzebowej kardynała Józefa Glempa brali udział między innymi prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Byli też hierarchowie kościelni, a wśród: metropolita Kolonii, kardynał Joachim Meisner; arcybiskup Pragi i prymas Czech, kardynał Dominik Duka; metropolita Barcelony, kardynał Lluis Martinez Sistach; metropolita Zagrzebia, kardynał Josip Bozanić oraz prymas Węgier.
Kardynał Józef Glemp nie żyje >>>

Uroczystości pożegnania prymasa-seniora trwały od soboty. Przez dwa dni hołd kardynałowi tłumnie oddawali wierni z Warszawy i całej Polski. Podczas uroczystości pogrzebowych dla wiernych na warszawskim Placu Zamkowym zostały ustawione specjalne telebimy.

Ciało kardynała Józefa Glempa złożone zostało w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela, obok sarkofagu Prymasa Augusta Hlonda.

IAR/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak