X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Irydion". Symboliczna premiera w 100-lecie Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 08:53
29 stycznia 1913 roku rozpoczął działalność Teatr Polski pod dyrekcją Arnolda Szyfmana. W setną rocznicę tego wydarzenia odbyła się premiera "Irydiona” Zygmunta Karasińskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna.
Audio
  • Kultura w radiowej Jedynce: 100-lecie Teatru Polskiego w Warszawie
Wystawa od Irydiona do Irydiona w stulecie Teatru Polskiego w Warszawie
Wystawa od "Irydiona" do "Irydiona" w stulecie Teatru Polskiego w Warszawie Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Wybór tego dramatu na rocznicowy wieczór był symboliczny. - To podkreślenie dyskursu, który ta scena zawsze wiodła z widzem, każąc mu się zastanowić, czym jest tradycja, co dla nas znaczy przeszłość, w jaki sposób można z tradycją rozmawiać i co z tego dla współczesności wynika - powiedziała znawczyni teatru profesor Barbara Osterloff.

W Irydiona wcielił się tym razem Krzysztof Kwiatkowskio, młody krakowski aktor. Historyk teatru profesor Edward Krasiński przypomniał, że odtwórca tytułowej roli sprzed 100 lat, Józef Węgrzyn też był bardzo młodym aktorem, również kształconym w Krakowie. - Były wtedy do dyspozycji młode siły teatru krakowskiego, a Szyfman je bezczelnie odebrał - powiedział eskpert.

Budowa i otwarcie Teatru Polskiego w Warszawie były czymś niezwykłym. Edward Krasiński nazwał to "pierwszym cudem nad Wisłą”, także z politycznego punktu widzenia. W Warszawie było wtedy pięć scen, które znajdowały się pod zarządem carskim . - Nasi rosyjscy władcy byli na tyle uprzejmi, że pozwalali grywać sztuki polskie i używać języka polskiego, natomiast nie było wcześniej teatru polskiego - podkreślił Krasiński.

Wtedy pojawił się pomysł, by wybudować własną scenę narodową. To była manifestacja polskości, zwiastun listopada 1918 roku.

Rozmawiał Andrzej Matul.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nieprawdziwy Polak" i jego teatr

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 15:00
Kiedy sto lat temu Arnold Szyfman tworzył nowy teatr, borykał się z wieloma przeciwnościami. Założyciel jednej z najlepszych polskich scen musiał niestety bronić się również przed zarzutami, że nie jest prawdziwym Polakiem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stołeczny Teatr Polski świętuje setne urodziny

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 14:32
29 stycznia 1913 roku na deskach warszawskiego teatru odbyła się pierwsza premiera. Wystawiono spektakl "Irydion" Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Arnolda Szyfmana.
rozwiń zwiń