Powrót legendy polskiej motoryzacji - Syreny Sport

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2013 17:40
Choć nigdy nie weszła do produkcji, a jej prototyp został zniszczony to jednak do dziś cieszy się mianem "najpiękniejszego auta zza żelaznej kurtyny". W "Czterech porach roku" będziemy wspominać legendę motoryzacji.
Audio
Prototyp Syreny Sport
Prototyp Syreny SportFoto: WikipediaCC

Z powodów techniczno-produkcyjnych oraz poprzez sytuację polityczno-gospodarczą autko nie trafiło do masowej produkcji. Ale nigdy taka produkcja nie była planowana. Główny projektant auta, prof. Cezary Nawrot sam przyznawał, że auto było wprawką konstruktorską. Do produkcji nie miało szans wejść, bo w PRL dwumiejscowy, sportowy samochód to byłaby fanaberia.
Replika Syreny Sport po raz pierwszy została zaprezentowana podczas jubileuszowej 50-tej edycji Rajdu Barbórka, a za jego kierownicą zasiadł polski kierowca rajdowy Leszek Kuzaj.
Rozmowa z: Janem Łukasiakiem - inicjatorem akcji,  Arkadiuszem Bojarem - koordynującym rekonstrukcję auta i Leszkiem Kuzajem.
"Dziecko na zamówienie". W marcu ubiegłego roku urodziło się dziecko, którego rodzice skorzystali z zapłodnienia in vitro a krew z pępowiny trafiła do banku komórek macierzystych. Komórki z tej krwi zostaną przeszczepione choremu, na rzadką genetyczną chorobę, bratu, ratując go przed śmiercią. Goście: Jan Stradowski - szef działu nauki "Focus" i prof. Krzysztof Łukaszczuk z kliniki, w której został przeprowadzony zabieg.
"Polityka nowotworowa, pamiętnik praktyczno-teoretyczny". To książka Łukasza Andrzejewskiego. W tym dzienniku pisanym w czasie walki z chorobą autor roztacza wizję społeczeństwa równego i sprawiedliwego, w którym choroba nie jest karą, tylko motywuje zdrowych do działania na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy. Wizję społeczeństwa, w którym zdrowych i chorych więcej łączy, niż dzieli. Rozmowa z autorem i doktorem Dariuszem Godlewskim - onkologiem i inicjatorem kampanii "Policzmy się z rakiem.

4 lutego jest obchodzony 13. Światowy Dzień Walki z Rakiem. W tym roku tematem przewodnim jest walka z czerniakiem. Polskie Radio jest patronem akcji
Do słuchania poniedziałkowych "Czterech pór roku"  po godz. 9 zaprasza Roman Czejarek

Czytaj także

W lutym chińsko-białoruskie samochody osobowe

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 18:00
Pierwsze chińsko-białoruskie samochody Geely trafią do sprzedaży w lutym 2013 r. Będą kosztować 12 990 dol. - poinformował minister przemysłu Białorusi Dźmitry Kaciarynicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zientarski: według mojej żony popełniłem błędy rodzicielskie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 20:02
- Ja nigdy nie byłem ojcem, właściwie zawsze byłem kumplem, kolegą, który na wiele pozwalał - przyznaje Włodzimierz Zientarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się stało z Syreną Sport?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2013 14:40
W dobie nowoczesnych maszyn nafaszerowanych elektroniką prawdziwi miłośnicy motoryzacji wspominają Syreny Maluchy i Warszawy. Były powodem do dumy i obiektem marzeń.
rozwiń zwiń