Spotkaj się z wybitnym reportażystą

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 15:21
Bohaterem czwartkowego "Spotkania z Reportażem" będzie Krzysztof Wyrzykowski, laureat m.in. Złotego Mikrofonu, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Krzysztof Wyrzykowski
Krzysztof WyrzykowskiFoto: fot. archiwum własne Krzysztofa Wyrzykowskiego

Krzysztof Wyrzykowski jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat specjalizuje się w radiowym reportażu literackim. W latach 1992-1998 kierował Redakcją Reportaży w Programie 1 Polskiego Radia, ma w dorobku kilkaset reportaży radiowych. Jest laureatem wielu nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, jego prace reprezentowały Polskie Radio na międzynarodowych festiwalach Prix Italia, Prix Europa i Premios Ondas. Otrzymał m. in. Prix Bohemia na Festiwalu Sztuki Radiowej w Pradze. W 1993 roku został wyróżniony Złotym Mikrofonem – najważniejszą nagrodą Polskiego Radia. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Pro Memoria” za pracę reporterską. W 2011 Centrum Praw Kobiet i Stowarzyszenie „Porozumienie bez barier” przyznało mu nagrodę „Białej wstążki” za wkład w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Od wielu lat zajmuje się pracą dydaktyczną w uczelniach kształcących przyszłych dziennikarzy. Jego ostatnim sukcesem jest zdobycie nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w ogólnopolskim dorocznym konkursie SDP w 2012 roku. Krzysztof Wyrzykowski jest członkiem Rady Programowej Polskiego Radia w Lublinie.

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie jego reportaż pt. "Historia trzech pierścieni – czyli prawdziwa bajka opowiedziana przez Annę Pietraszek". Anna Pietraszek, znana dokumentalistka filmowa i himalaistka, po raz pierwszy pojechała do Afganistanu w 1973 roku. Wraz z grupą wspinaczy – himalaistów wyruszyła na zdobycie lodowcowych szczytów Hindukuszu. Te chwile na zawsze pozostały jej w pamięci i wpłynęły na całe jej życie. Nie tylko ze względu na urodę gór, ale również z powodu przyjaźni, jakie zawarła z mieszkającymi tam ludźmi. Od czasu tamtej wyprawy była w Afganistanie 12 razy. Jest autorką ponad 50 filmów dokumentalnych i reportaży. Jesienią 2002 roku podjęła kolejną reporterską wyprawę do tego wyniszczonego wojną, zburzonego i zaminowanego kraju. W Kabulu poznała Holię – wdowę, matkę sześciorga dzieci, która ze swoją rodziną mieszka w ruinach zburzonego domu. W Afganistanie są 2 miliony wdów – kobiet obarczonych rodzinami, nie mających żadnych środków do życia. W krajach muzułmańskich kobiety nie są przygotowane do podjęcia innych ról społecznych poza rolą żony i matki. Z Kabulu Anna wyruszyła na trudną i ryzykowną wyprawę w Hindukusz, do położonej w górach wioski, w której mieszkają jej przyjaciele. Chciała się dowiedzieć, czy przetrwali wojnę. Spotkanie po latach było wzruszające. Afgańscy górale oświadczyli oficjalnie, że Anna jest ich siostrą i zawsze może na nich liczyć. Okazało się raz jeszcze, że dwa światy – Islamu i cywilizacji europejskiej – mogą się spotkać, a pomostem między nimi jest ludzka przyjaźń. Audycja otrzymała nagrodę im. Witolda Zadrowskiego w konkursie „Polska i Świat 2002”.

Spotkanie poprowadzi Irena Piłatowska-Mądry – znakomita reportażystka, laureatka wielu nagród w krajowych i zagranicznych konkursach reportażu radiowego, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. O oprawę muzyczną zadbają Elżbieta Sieradzińska – śpiew i Jan Kaczorek – gitara.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza 14 lutego o godz. 18.00, tradycyjnie do Klubu Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

materiały prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak